Sindirim Sistemi Sağlığı Hakkında Merak Edilenler

Son zamanlarda sindirim sistemi sağlığı insanların en çok ilgisini çeken konulardan biridir. Sindirim sistemi aslında insanların sağlıklı bir hayat için dikkat etmesi gereken ilk adımlar arasındadır. Bugün sindirim sistemini etkileyen onlarca farklı etken bulunmaktadır. Hatta insanların aklına bile gelmeyecek muhtelif nedenler sindirim sisteminde sorunlara yol açmaktadır. Özellikle belirli aralıklarla değişmeye başlayan yemek kültürü insanların midesindeki sorunları tetiklemektedir. Bulantıdan ekşimeye kadar pek çok mide sorunu süreç içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bir diğer yandan teknolojinin insanlara sunduğu yenilikle bile sindirim sitemindeki sorunları tetikliyor. Durum böyle olunca da sindirim sistemine dikkat etmek ve onu korumak çok daha önemli bir hale sokuyor. Yapılan araştırmalar özellikle ülkemizdeki sindirim sistemi sorununu gözler önüne seriyor. Çünkü ülkemizdeki yetişkinlerin yüzde 85’ten fazlası sindirim sistemi sorunu ile karşılaşıyor. Hazımsızlık gibi mide sorunları ise nüfusun yarısını etkiliyor. Alkol, uykusuzluk ve dengesiz beslenme ülkemizdeki mide sorunlarının da temelini oluşturuyor.

Sindirim Sistemi Sağlığı İçin İlaç Tüketilmesi

Sindirim sistemi ile alakalı sağlık sorunlarının artması sindirim sistemini düzenleyen ilaçlar ve hapların ülkemizde fazla kullanılmasına neden oluyor. İlaçlar aslında sindirim sistemi için tercih edilmesi gereken son seçeneklerdir. Çünkü mide besin ile bozuluyor. Devamında ise en doğru yol midenin yine besin ile tedavi edilmesidir. Besinlerden sonuç alınmadığı zamanlarda insanlar doktorlara ve ilaçlara başvurmalıdır. Sindirim sistemine ne iyi gelir ya da sindirim sitemi nasıl düzelir diye merak edenler için bazı ufak önerilerimiz var.

Sindirim Sisteminin Organları

İlk olarak sindirim sistemini tamamlayan organları bilmek gerekir. Organları bilerek sistemin çalışma mantığı daha kolay anlaşılır. İnsanlar vücudu aynı bir motor gibi çalışarak işlevlerini yerine getirir. Bu motorun her bir parçası ayrı bir öneme ve göreve sahiptir. Ayrıca her parçanın kontrol ve sağlığı da diğerlerinden ayrı şekilde ilerler. Aynı bir çark gibi bir parçada meydana gelen sorun direkt olarak kendinden önceki ve sonraki elemanları etkiler. Sindirim sistemindeki organlar şunlardır:

Mide

Karaciğer

Pankreas

Safra kesesi

Bu organlara ek olarak sindirim sisteminde içi boş organlar da yer alır onlar ise şunlardır:

Ağız

Yemek borusu

Bağırsaklar

Sindirim Sistemi Sağlığı ve Çalışma Yöntemi

İnsan vücudundaki tüm sindirim sistemi organları yiyecekleri parçalamak ve diğer organa taşımak ile sorumludur. Ağızdan başlayan serüven besinlerin parçalanması ile devam eder. Besinler gittikçe parçalanır ve son olarak emilerek vücudun ihtiyaç duyduğu yerlere gönderilir. Bu yüzden besinler ne kadar küçük parçalara ayrılırsa sindirim sistemi o kadar düzenli çalışır. Buna ek olarak sağlık besinlerin tüketilmesi de sistemde olabilecek sorunları ortadan kaldırır. Peki, sindirim sisteminin iyi çalıştığını nasıl anlarız ya da sağlıklı sistemler bize nasıl yansır?

Sindirim Sisteminin Doğru Çalışması Nasıl Belli Olur?

İlk olarak insanların midesinde bir sorun yaşamaması sürecin en önemli belirtisidir. Sindirim sistemi sağlığı yerinde olan insanlar genellikle yemek yedikten sonra midelerinde rahatlama hisseder. Yemek sonrası sindirim için ekstra ilaç ya da dış besine ihtiyaç duymaz. Maden suyu gibi sindirimi hızlandıran dış besinler sağlıklı insanların ihtiyacı olmayan besinlerdir. Bunun yanı sıra alerji ya da benzer bir sorun olmayan tüm besinlerin tüketimi de insanların midesinde sorun olmadığını gösterir. Yemekten sonra midede hareketlenme olması ya da mideden ses gelmesi sindirim sistemindeki sorunları işaret eder.

Sindirim Sistemini Destekleyen Besinler

İnsanlarda sindirim sistemi sağlığı için en önemli destek sindirimi destekleyen besinlerdir. Zengin mineralli ve vitaminli meyve ya da sebzeler bu anlamda ilk tüketilmesi gereken gıdalardır. Bir diğer yandan lifli besinler sindirim sistemini en iyi düzene sokan gıdaların başında gelir. Peki, nedir bu lifli gıdalar?

Pancar

Elma

Avokado

Yaban mersini

Tatlı patates

Havuç

Salatalık

Kuru erik

Bu gıdalar insanlarda sindirim sisteminin en yardımcı besinleridir. Ayrıca yukarıdaki bu gıdalar herkesin ulaşabileceği gıdalardır. Bu yüzden çokça tercih edilen gıdaların başında gelir. Bu gıdaları tek tüketmek insanların her zaman istemeyeceği bir seçenek olabilir. Bu yüzden süt ve yoğurt ile bu gıdaların birlikte yenmesi önerilmektedir. Ayrıca protein tüketirken de proteinin bitkisel gıdalardan alınması önemli bir seçenek olacaktır. Çünkü hayvansal gıdalardaki protein aynı zamanda doymuş yağ içerir ve bu sindirim sistemi sağlığı için zararlıdır.

Sindirim Sistemine Zarar Veren Gıdalar

İnsanlarda sindirim sistemine iyi gelen gıdalar gibi kötü gelen gıdalar da mevcuttur. Sindirim sistemi hastalıkları da genellikle bu besinlerin çokça tüketilmesi ile meydana gelir. Hatta normal şartlarda sindirim sistemine zarar veren tek etkenler bu gıdalardır. Bu gıdalar ise şunlardır:

Baharatlı yiyecekler

Kızartma

İşlemiş gıdalar

Kafein içeren besinler

Bu besinler sindirim sistemi sağlığı için kesinlikle önerilmez. İnsanlar olabildiğince bu gıdalardan uzak durmalıdır. Ayrıca bugün piyasada bu zararlı gıdaların çok fazla yararlı alternatifleri bulunuyor. İnsanların bu alternatiflere yönlenmesi sindirim sistemlerini düzene sokacaktır. Buna ek olarak halihazırda sindirim sisteminde sorun yaşayan insanların süt, peynir ve tereyağı gibi laktozlu yiyeceklerden de uzak durması gerekebilir.