Resveratrol Kaynağı Japon Madımağı

Japon madımağı, bilimsel adıyla Polygonum cuspidatum, yayılmacı-istilacı özellikleriyle bilinen, hızlı kök ve gövde gelişimine sahip, inatçı bir bitkidir. İstilacı bir ot olarak görülen bu bitkinin içerdiği bileşenler, onun bu yayılmacı özelliklerini cazip hale getirmektedir. Japon madımağı, üzüm bitkisinde de önemli bir bileşik olan “resveratrol” ce zengin bir bitkidir [1]. Resveratrol, kirliliğin, stresin ve modern yaşamın diğer faktörlerinin neden olduğu oksidatif stresin dokulardaki hasarını azaltmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır [2]. Üzümde bulunan resveratrolun aksine Japon madımağında bulunan resveratrol, vücut için en yararlı aktif form olan “trans-resveratrol” şeklindedir. Yapılan araştırmalar bitkinin kökünde bulunan bileşen seviyesinin, gövde ve yapraklardakinden çok daha fazla yüksek olduğunu göstermiştir [3]. Japon madımağı; Doğu Asya’da, özellikle geleneksel Çin, Japon tıbbında sindirim ve dolaşım sağlığına olan faydalarından dolayı uzun zamandır araştırılan ve tedavi amaçlı olarak kullanılan bir bitkidir. Genç bitki kısımları sebze olarak da yenmektedir. Asya tıbbının, mutfağının, törenlerinin, kısacası kültürünün büyük bir parçası olan, şimdilerde dünyanın pek çok yerinde yetiştirilen bu bitkinin potansiyel sağlık faydalarına bakacak olursak:

Sindirim Sistemine Destek

Japon madımağının içerdiği resveratrol, ağızdan başlayarak anüse kadar tüm sindirim organlarını içeren gastrointestinal sistemin çalışmasına destek olur. Sağlıklı bir mikrobiyomun, yani yararlı bakterilerden oluşan bir mikroorganizma topluluğunun oluşmasını ve korunmasını teşvik eder. Kabızlık, şişkinlik, kramplar, bağırsak iltihaplanmaları veya kronik ağrı gibi mide sorunları yaşıyorsanız, Japon madımağı sizin için bitkisel kaynaklı alternatif bir tedavi olabilir. Diyetinize resveratrol açısından zengin otlar ekleyerek, gastrointestinal problemlerinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Popüler antioksidan resveratrole ek olarak, Japon madımağı ayrıca “emodin” olarak bilinen bir kimyasal içerir. Emodin, diğer etkinliklerinin yanında bağırsak hareketliliğini düzenleme yeteneğine sahiptir. Japonlar bu bitkinin alkol ekstraktını doğal müshil olarak kullanmışlardır. Sindirim sisteminizi temizlemeye ve sindirim süreçlerinizi normale döndürmeye yardımcı olabilecek hafif bir müshil görevi görür [4].

Kalp-Damar Fonksiyonlarını Korur

Yağca zengin yiyecekler tüketildiğinde, kalp hastalığı ve yüksek kolesterol gibi kardiyovasküler rahatsızlıkların meydana gelme ihtimali çok daha yüksektir. Japon madımağı gibi yüksek konsantrasyonlarda resveratrol içeren iltihap önleyici özelliklere sahip (anti-enflamatuar) gıdalar tüketildiğinde – Fransa’da birçok insanın diyetinin yüksek yağlı olmasına rağmen yemeğin yanında kırmızı şarap (yüksek resveratrol içerir) tüketimine bağlı olarak kalp rahatsızlıkları çok nadir olması gibi – kalp sağlığını koruyucu etkilere sahiptir [5].

İnsülin Seviyelerinin Kontrolünde Yardımcı

Zayıf bir beslenme biçimine sahip olduğunuzda, vücudumuz insülin seviyelerini düzenlemede yetersiz kalabilmekte, bu da insülin direncinin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu durum, diyabet ve diğer pek çok kalp rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olabilir ancak Japon madımağı veya bu bitkiden elde edilen ekstraktı diyetinize eklediğinizde bu durumlardan etkin bir şekilde kaçınabilirsiniz [6]. Japon madımağındaki resveratrol, insülin direncini azaltırken, insülin duyarlılığını geliştirerek kan şekeri düzenlemesine yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemi Sağlığını Destekler

Japon madımağının içeriğinde bulunan resveratrol ve emodinin gibi aktif maddeler sayesinde grip gibi viral rahatsızlıklarda etkili olabileceği düşünülmüş ve H1N1 (domuz gribi) gibi virüs soylarını içeren “influenza A” virüsünü etkili bir şekilde etkisiz hale getirdiği bulunmuştur [7].

Araştırmacılar yine bu aktif bileşenleri sayesinde Japon madımağı bitkisinin alerjik reaksiyonları önleme ve/veya tedavi etme özelliğine sahip olduğunu bulmuşlardır [8].

Resveratrole karşı alerjiniz varsa, hamile ya da çocuk emziriyor iseniz veya kullanım dozajı hakkında emin olamıyorsanız bitkiyi veya ekstraktını kullanmadan önce bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

 

REFERANSLAR

  1. Huaguo Chen et al., Quality Assessment of Japanese Knotweed (Fallopia japonica) Grown on Prince Edward Island as a Source of Resveratrol., J. Agric. Food Chem. 2013, 61, 26, 6383-6392.
  2. https://urbol.com/polygonum-cuspidatums/
  3. Chen H. et al., Quality assessment of Japanese knotweed (Fallopia japonica) grown on Prince Edward Island as a source of resveratrol., J Agric Food Chem. 2013 Jul 3;61(26):6383-92.
  4. Ignatowicz and W. Baer-Dubowska., Resveratrol, a natural chemopreventive agent against degenerative diseases. Pol. J. Pharmacol., 2001, 53, 557–569.
  5. Bertelli, Alberto A A MD., Grapes, Wines, Resveratrol, and Heart Health., Journal of Cardiovascular Pharmacology: December 2009 – Volume 54 – Issue 6 – p 468-476.
  6. Pál Brasnyó et al., Resveratrol improves insulin sensitivity, reduces oxidative stress and activates the Akt pathway in type 2 diabetic patients., Cambridge University Press Volume 106, Issue 314 August 2011 , pp. 383-389.
  7. Lin CJ et al., Polygonum cuspidatum and its active components inhibit replication of the influenza virus through toll-like receptor 9-induced interferon beta expression., PLoS One. 2015 Feb 6;10(2):e0117602.
  8. Lu Y et al., Emodin, a naturally occurring anthraquinone derivative, suppresses IgE-mediated anaphylactic reaction and mast cell activation., Biochem Pharmacol. 2011 Dec 1;82(11):1700-8.