Pandemi Stresi Nedeniyle Sınav Başarınızın Gölgelenmesine İzin Vermeyin

Pandemi stresi insanları pek çok alanda etkilmekte. Hiç şüphe yok ki, küresel olarak zor bir zamandan geçiyoruz. Hayatınızın her döneminde pek çok farklı problem ile karşı karşıya kaldığınız zamanlar olmuştur, ancak daha önce yaşamımızı böylesine değiştiren, topluca önlemler almamızı gerektiren bir tehdit ile savaşmamıştık. Dünyadaki pek çok insan COVID-19 pandemisinden dolayı endişe yaşamaktadır. Eğitim şekillerindeki değişiklik nedeniyle, özellikle sınav döneminde olan öğrenciler, bu durumdan ciddi anlamda etkilenmektedir. Bu süreci kaygısız bir şekilde atlayabilmek için öğrencilere, ailelerine ve çevresindeki kişilere birtakım görevler düşmektedir. Lise, üniversite sınavlarına hazırlanan veya herhangi bir sınav sürecinde olan kişilerin öncelikle kendilerini rahatlatması gerekmektedir. Unutmamalısınız ki son derece zor bir zamanda elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz. Sınav ve salgın stresinin temel ihtiyaçlarınızın önüne geçmesine engel olun. Yeterli ve sağlıklı bir uyku rutinine bağlı kalmak, düzenli beslenmek, mümkün olduğunca egzersiz yapmak, kendinize vakit ayırmak ve sosyal mesafe kuralları içerisinde sevdiklerinizle vakit geçirmek, sınava hazırlanma sürecinde sizi hem ruhsal hem de bedensel olarak sağlıklı tutacaktır.

Pandemi Stresi: Stres – Bağışıklık Sistemi İlişkisi

Stres, günlük yaşamınızda tecrübe ettiğiniz olaylara verdiğiniz doğal, fiziksel ve zihinsel bir tepkidir. Stresin insan vücudunda kronik baş ağrıları, ülser, depresyon, uykusuzluk durumu ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi ciddi etkileri vardır [1]. Pek çok olay stresi tetikleyebilir, strese neden olabilecek olayların üst üste gelmesi kaygı durumunun şiddetini arttırabilmektedir. Hatta stresin neden olduğu rahatsızlıklar da stres durumunun artmasına neden olarak bir kısır döngü oluşturabilmektedir. Stres bazı durumlarda bağışıklık sistemini uyararak enfeksiyonları engellemede ve iyileşmede yardımcı olurken, yoğun dönemlerde stres hormonları bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve vücudun yabancı istilacılara tepkilerinin azalmasına neden olmaktadır. Kronik stres altındaki insanlar viral hastalıklara ve diğer enfeksiyonlara daha açık hale gelmektedir [2]. COVID-19 salgınının yarattığı stresin üzerine sınav stresi yaşayan öğrenciler, sınava çalışmaya odaklanmalarını engelleyecek pek çok sorun ile karşılaşmaktadır. Bir de bağışıklık sistemlerinin zayıflaması, pandemi sürecinde çok da iyi sonuçlar doğurmayacaktır. Bu nedenle bağışıklık sistemini destekleyecek gıdaların ve takviye ürünlerin tüketilmesi stresin neden olduğu yıkımı engellemede olumlu yönde etkili olacaktır.

Kaygıdan Uzaklaşmak İçin Bitkisel Tedaviler Deneyebilirsiniz

Sınav kaygısı, başarıyı olumsuz yönde etkileyen önemli bir faktördür [3]. Kaygıdan uzaklaşmak için en etkili yollardan biri aromaterapidir [4]. Aromaterapi, doğal bitki özleri ve uçucu yağların kullanıldığı çok eski bir tedavi yöntemidir. Adından da anlaşılacağı gibi, stres ve kaygıyı azaltmaktan, ağrıları hafifletmeye ve uykuyu iyileştirmeye kadar birçok faydası olduğuna inanılan özler ve yağlar kullanılmaktadır. Kullanılan en yaygın esansiyel yağlar arasında yasemin ve lavanta yağı mevcuttur [5][6]. Bu yağları direkt olarak bilek gibi nabız noktalarına uygulamanın yanı sıra esansiyel yağları ve bunun gibi pek çok rahatlatıcı etken maddeyi içeren takviye gıdaları almak da kaygının azaltılması ve uyku sorunlarının giderilmesinde yardımcı olacaktır [7].

Pandemi Stresi: Yardım Almaktan Kaçınmayın

Evde ailenizle veya yakınlarınızla her zamankinden daha fazla vakit geçirdiğiniz için, onların da içinde bulunduğunuz sürecin zorluklarının farkında olmaları ve size destek olmaları büyük önem taşımaktadır. Yaşadığınız zorlukları, endişelerinizi yakınlarınızla paylaşmakta ve yardım istemekte hiçbir sakınca yoktur. Ancak durum daha ciddi bir hal alırsa veya etrafınızdakilerin tecrübelerinin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Sınav sonuçlarının hayatınızı büyük ölçüde etkileyebilecek olması endişe etmenize neden olmaktadır ancak kendinizin ve çevrenizdekilerin fiziksel ve zihinsel sağlığını korumanın daha önemli olduğu unutulmamalıdır. Pandemi stresi nedeniyle ortaya çıkan olumsuz duygulardan uzak durulmaya çalışılmalıdır.

REFERANSLAR

  1. Maddock C. and Pariante CM., How does stress affect you? An overview of stress, immunity, depression and disease., Epidemiology and Psychiatric Sciences. 2001 Sep;10(3):153-62.
  2. Cohen S. Psychological stress, immunity, and upper respiratory infections. Current Directions in Psychological Science. 1996 Jun;5(3):86-9.
  3. Mehtap K. et al., Effectiveness of aromatherapy in reducing test anxiety among nursing students., Indian Journal of Traditional Knowledge Vol. 1 (1), January 2015, pp. 52-56
  4. Chiaki T. et al., Evaluating the effect of aromatherapy on a stress marker in healthy subjects., Journal of Pharmaceutical Health Care and Sciences volume 5, Article number: 18 (2019)
  5. https://examine.com/nerd/article/can-lavender-take-the-edge-off-of-anxiety/
  6. Masahiro T. and Ryoichi M., Endocrinological effect of lavender aromatherapy on stressful visual stimuli., Contemporary Clinical Trials Communications Volume 17, March 2020, 100547
  7. Rizwan A. et al., Evaluation of aromatherapy with lavender oil on academic stress: A randomized placebo controlled clinical trial., Contemp Clin Trials Commun. 2019 Jun; 14: 100346.