Bağışıklık Sistemini Destekleyen ve Sakinleştiren : PAPATYA ÇAYI

Papatya herkesin çok sevdiği çiçeklerden biridir. Hatta papatyadan o kadar çok etkilenilmiş ki; şarkılarda sevgiliden bahsederken ‘papatya’ olarak tanımlanmıştır. Özellikle son yıllarda, insanlar değişen yaşam koşulları ve yapılan diyet ve spor ile birlikte; günlük diyetine en az bir bardak bitki çayı eklemiştir. Genellikle seçilen bitki çaylarından biri de papatya çayıdır. Çok fazla tüketilmeye başlayan papatyanın sağlığımıza ne gibi bir faydasının olduğuna gelin hep beraber bakalım. Tarihte Papatya Kullanımı ve İçeriği Papatya insanlığın bildiği en eski şifalı bitkilerden biridir. Mısır firavunları dönemine dayanan bir geçmişi olan Papatya, bugün fitoterapide kullanılır ve şüphesiz gelecekte de kullanılmaya devam edilecektir (1). Papatya çayının yanı sıra papatya esansiyel yağları kozmetikte ve aromaterapide de yaygın olarak kullanılır (2). Papatya, Asteraceae veya Compositae familyasının bir üyesidir ve Chamomilla recutita, Matricaria chamomilla ve Chamaemelum nobile gibi çeşitli çeşitlerle temsil edilmektedir. Avrupa’da papatya çayı yaygın olarak tüketilmektedir. Papatya çayı, kurutulmuş çiçek başlarından demlenir. Ana bileşenler fenolik bileşikleri, özellikle de aponoenin flavonoidleri, kersetin, patuletin ve luteolini içerir. Uçucu yağın ana bileşikleri, chamazulen dahil olmak üzere terpenoidler alfa-bisabolol ve azulenlerdir (3).

Papatyanın Sağlığa Faydaları  

Kurutulmuş papatya çiçeği, tıbbi özelliklerine katkıda bulunan birçok terpenoid ve flavonoid içerir. Papatya preparatları saman nezlesi, iltihaplanma, kas spazmları, menstrüel bozukluklar, uykusuzluk, ülserler, yaralar, gastrointestinal bozukluklar, romatizmal ağrı ve hemoroitler gibi birçok rahatsızlık için yaygın olarak kullanılır (2).

Papatya (Matricaria chamomilla), farmasötik endüstrisinde de ilaç formülasyonlarında antibiyotik özellikler içeren biyoaktif bileşikleri nedeniyle yer bulmuştur. Matricaria chamomilla, diyabet, antienflamatuar etkiler ve östrojenik aktivitenin tedavisinde yaygın olarak kullanılır (4).

Tedavi destekleyici bir madde olarak papatya kullanımı, diğerleri arasında soğuk algınlığı, kardiyovasküler durumlar, egzama ve gastrointestinal durumlar için belirtilir. Papatya çayı içmenin, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve soğuk algınlığı ile ilişkili enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olduğu ve böylece sağlığın destekleyici yararları olduğu belirtiliyor. Kanser hastalarının yaşam kalitesinin, aromaterapi / masajda kullanılan papatya esansiyel yağlarının kaygı için kullanılmasıyla iyileştirildiği gösterilmiştir. Papatya için olumsuz etkiler, Compositae familyasının üyelerine duyarlı kişilerde ortaya çıkabilir ve yan etki kontakt dermatit olarak ortaya çıkabilir (5).

Papatya ılımlı antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelere ve önemli pıhtı önleyici aktiviteye sahip olduğunu in vitro laboratuvar çalışmalarında gösterilmiştir. Ek olarak, hayvan çalışmaları papatya için güçlü anti-enflamatuar, antimutagenik ve kolesterol düşürücü aktiviteler göstermiştir. Ayrıca, papatya çayı bazı antispazmotik (spazm çözücü) ve kaygı giderici etkileri de gösterilmiştir (3).

REFERANSLAR

  1. Salamon, Ivan & Sudimáková, Ivana. (2007). Quality of Chamomile Teas – Essential Oil Content and Its Composition. Acta Horticulturae. 749.
  2. Srivastava, Ph.D. (Prof.J.K.Srivastava, Janmejai & P. N., Eswar Shankar & Gupta, Sanjay. (2010). Chamomile: A herbal medicine of the past with a bright future (Review). Molecular medicine reports. 3. 895-901. 10.3892/mmr.2010.377.
  3. Chandrasekara, Anoma & Shahidi, Fereidoon. (2018). Herbal beverages: Bioactive compounds and their role in disease risk reduction – A review. Journal of Traditional and Complementary Medicine. 8. 10.1016/j.jtcme.2017.08.006.
  4. Hameed, Imad & Jihadi Mohammad, Ghaidaa & Kamal, Sabreen. (2018). A Review: Uses and Pharmacological Activity of Matricaria Chamomilla. Indian Journal of Public Health Research and Development. 9. 10.5958/0976-5506.2018.00209.7.
  5. Srivastava, Ph.D. (Prof.J.K.Srivastava, Janmejai & Gupta, Sanjay. (2009). Health Promoting Benefits of Chamomile in the Elderly Population. Complementary and Alternative Therapies and the Aging Population. 135-158. 10.1016/B978-0-12-374228-5.00008-1.