Badem Sütünün Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Badem sütü, son zamanlarda popüler hale gelmiş, sağlıklı bir süt alternatifidir. Kilo alma korkusu olmadan dondurma yediğinizi düşünün. Rüya gibi geliyor ancak gerçek. Badem sütü, diğer süt formlarının aksine inanılmaz derecede düşük kalori miktarına sahiptir. Kilo vermeyi desteklemenin yanısıra; kalp, cilt, beyin ve iskelet sistemi sağlığını da desteklemektedir [1]. Cildiniz vücudunuzdaki en büyük organdır. Sizi sararak sayısız hastalıklardan korur. Bu nedenle cildin iyi durumda olduğundan emin olmak gereklidir. Badem sütü, zengin E vitamini kaynağıdır ve cildinizi güneşin zararlarına karşı korumakla kalmaz, onun sağlığını da düzenleyen bir antioksidandır [2]. E vitamini göz sağlığınızı da artırabilir. Araştırmalar, bu antioksidanın oksidatif stres ile nasıl mücadele ettiğini ve katarakt gibi ciddi göz hastalıklarını önlediğini göstermektedir [3]. Marketlerden aldığınız paketlenmiş badem sütü içinde tatlandırıcılar gibi pek çok katkı maddesi bulunabilir. Ancak doğal ve saf badem sütü, az miktarda karbonhidrat ihtiva eder ve kan şekeri seviyelerinizde önemli derecede etkili olmaz. Bu nedenle, diyabet riski altında olan kişiler için iyi bir alternatif olmaktadır [4].

Gözlemsel çalışmalar, düzenli yemiş tüketiminin, kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, E vitamini açısından yüksek ve sağlıklı yağlar içermeleridir [5]. Bademdeki ana yağ asitlerinden olan oleik asit, kan lipitlerindeki olumlu değişimler ile ilişkilendirilmiştir. Vücut hücrelerimizde meydana gelen ve paslanma benzeri bir tepkime olan oksidasyonu engelleyerek kötü kolesterol seviyelerini azaltmaktadırlar [6]. 

Alzheimer’ın şu anda net bir tedavisi yoktur, ancak bilim insanlarının bu hastalığın önlenmesine veya yavaşlamasına yardımcı olmak için bulduğu birçok doğal yol vardır. E vitamini, Alzheimer hastalığında meydana gelen bozulmanın yavaşlamasında kilit bir rol oynar [7].

Neden Badem Sütünü İnek Sütüne Tercih Etmeliyiz?

Badem sütünün kalorisi düşüktür. Bir fincan yaklaşık 30 ila 60 kalori içerirken, aynı miktarda inek sütü yaklaşık 150 kaloriye sahiptir. Bir bardak badem sütünde sadece 1 gram karbonhidrat ve 3 gram yağ bulunurken inek sütünde yaklaşık 12 gram karbonhidrat (çoğu şeker kaynaklı) ve 8 gram yağ bulunur. Protein içeriği hariç (inek sütü 8 gram, badem sütü sadece 1 gram iken), badem sütü inek sütünden daha avantajlıdır. Hoş bir tadı vardır ve doğal olarak laktoz içermez. Veganlar ve süt ürünlerine duyarlı olan kişiler için mükemmel bir seçenektir. Ancak badem sütü, bütün badem yemişi ile kıyaslandığında seyreltik ve fiberler bakımından eksik kalmaktadır.

REFERANSLAR

  1. Hyson DA, Schneeman BO, Davis PA. Almonds and almond oil have similar effects on plasma lipids and LDL oxidation in healthy men and women. J Nutr. 2002 Apr;132(4):703-7.
  2. Bradley W. Bolling, Gregory Dolnikowski, Jeffrey B. Blumberg. Polyphenol content and antioxidant activity of California almonds depend on cultivar and harvest year. Food Chem. 2010 Oct 1; 122(3): 819–825.
  3. https://www.webmd.com/eye-health/vitamin-e-vision
  4. David J. A. Jenkins, Cyril W. C. Kendall, Benoît Lamarche, Sandy Mitchell. Nuts as a replacement for carbohydrates in the diabetic diet: a reanalysis of a randomised controlled trial.  Diabetologia. 2018; 61(8): 1734–1747.
  5. Hu FB, Stampfer MJ, Manson JE, Rimm EB, Colditz GA. Frequent nut consumption and risk of coronary heart disease in women: prospective cohort study. BMJ. 1998 Nov 14;317(7169):1341-5.
  6. Huth PJ, Fulgoni VL, Larson BT. A systematic review of high-oleic vegetable oil substitutions for other fats and oils on cardiovascular disease risk factors: implications for novel high-oleic soybean oils. Adv Nutr. 2015 Nov 13;6(6):674-93.
  7. Dysken MW, Sano M, Asthana S, Vertrees JE, Pallaki M. Effect of vitamin E and memantine on functional decline in Alzheimer disease: the TEAM-AD VA cooperative randomized trial.  JAMA. 2014 Jan 1;311(1):33-44.