YOĞURTLU YULAF EZMESİ – GİS PRO – ( 1 porsiyon )

Gerekli Malzemeler

  • 4 yk yoğurt
  • 2 yk yulaf ezmesi
  • ½ muz
  • 1 adet kuru kayısı
  • 1 adet ceviz
  • 1 tk gis-pro

Hazırlanışı: 

Muz, kayısı ve ceviz küçük küçük doğranıp bir kaseye alınız. Üzerine yoğurt, yulaf ezmesi, ve Gis-pro ekleyip karıştırınız. Afiyet olsun.

Gis-pro ( 1 tk ): 44 kcal

Yoğurt ( 4 yk ): 112 kcal

Yulaf ezmesi ( 2 yk ): 37 kcal

Meyveler : 34 kcal

Ceviz ( 1 adet): 23 kcal

Toplam : 250 kcal

Kepek çeşitli tahıllarda bulunabilir, ancak lifin içeriği ve çözünürlüğü önemli ölçüde değişebilir. Diyabet hastalarına genellikle iyi bir kepekli tahıl kaynağı seçmeleri önerilir. Yüksek bir β-glukan konsantrasyonuna sahip olma avantajına sahip olan yulaf, diyabet hastalığında tercih edilebilir. Yulaf tüketiminin etkileri çeşitli açılardan araştırılmıştır. Yulaf içeriğindeki çözünen lifin, toplam kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoprotein  azaltılmasında (günde 3g β-glukan alımıyla %5 -%10 azalma) etkili olduğu bulunmuştur ve bu nedenle hastalara yulaf ve yulaf ürünleri önerilmektedir. Ayrıca yulaf tüketiminin insülin cevabını iyileştirebileceği ve yemek sonrası (post-prandiyal) hiperglisemiyi azaltabileceği öne sürülmüştür. Ancak bu noktadaki araştırma bulguları halen tartışılmaktadır. Özellikle, yulaf alımının açlık glukoz konsantrasyonu ve ağırlık kontrolü üzerindeki etkileri çelişkili olmaya devam etmektedir (1).

Yoğurt, termofilik bakteri türleri kullanılarak laktik asit ile süt fermantasyonunun sonucudur. Yoğurdun besin içeriği (makro besinler ve mikro besinler) süte çok benzerdir, ancak protein konsantrasyonu (3.5 g / 100 g ile karşılaştırıldığında 3.2 g / 100), vitaminler [riboflavin (B-2 vitamini) ve siyanokobalamin (B vitamini – 12)] ve mineraller (kalsiyum, magnezyum, potasyum ve çinko), yoğurtta sütten daha yüksektir. Son zamanlarda, kesitsel bir çalışmada (2), yoğurt tüketen bireylerin, yoğurt tüketmeyenlerden daha kaliteli bir beslenme şekline sahip olduğu bildirilmiştir; Benzer şekilde, potasyum alımı da daha yüksektir ve yoğurt tüketmeyenlerin vitamin (B-2 ve B-12 vitaminleri) ve mineralleri (kalsiyum, magnezyum ve çinko) alması yetersiz olabilir.

Kaynak
  1. Xue Li, X Cai, Ma Xiaotao and J. lulu “Short- and Long-Term Effects of Wholegrain Oat Intake on Weight Management and Glucolipid Metabolism in Overweight Type-2 Diabetics: A Randomized Control Trial 2016 Sep 7. doi: 10.3390/nu8090549
  2. Wang H, Livingston KA, Fox CS, Meigs JB, Jacques PF. Yogurt consumption is associated with better diet quality and metabolic profile in American men and women. Nutr Res 2013;33:18–26.