Zayıflamış Bağışıklık Sistemi Belirtileri

Zayıflamış bağışıklık sistemi bu dönemde son derece tehlikeli olmaktadır. Evrensel COVID-19 salgının ortasında, çoğu insan pandemiden zarar görmemek için dikkatli olmanın yanında ek önlemler de almaktadır. Kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek ve sosyal mesafeye uymak, virüsün yayılmasını önlemenin anahtar adımlarındandır. Ancak bununla birlikte, karşılaşabileceğiniz mikroplara karşı savaşabilecek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak da fazlasıyla önemlidir [1]. Sık sık hasta oluyor, çoğunlukla yorgun hissediyor veya kaynağını bilemediğiniz pek çok semptoma sahipseniz, bu bağışıklık sisteminizin zayıfladığı anlamına gelebilir. Bağışıklık sisteminin zayıflama sebepleri arasında: Akciğer Rahatsızlıkları [2], Diyabet, HIV [3], Kalp Rahatsızlıkları ve Kanser gibi kronik tıbbi durumlar, Otoimmün hastalıkların tedavi yöntemleri, Kemik iliği veya organ nakilleri [4], İlerlemiş yaş [5], Zayıf Beslenme, Gebelik durumu yer almaktadır. Güçsüz bir bağışıklığa sahip olduğunuzun göstergeleri:

Zayıflamış Bağışıklık Sistemi Belirtileri: Sıklıkla Grip Olmak

Çoğu zaman insanlar soğuk algınlığı ve buna bağlı enfeksiyonlardan 7 ila 10 gün içinde iyileşebilir. Sıkça ve tekrarlayan soğuk algınlığı veya enfeksiyon rahatsızlığı yaşamak bağışıklık sistemi zayıflığına işaret olabilir [6].

Otoimmün Hastalıklar

Bağışıklık sistemi hastalıkları, bağışıklık sisteminin aşırı aktivitesine veya anormal derecede düşük aktivitesine neden olabilir. Sistem aşırı aktifse, vücut dokularına zarar vermeye başlar ve bu da otoimmün hastalıklara yol açar.

Zayıflamış Bağışıklık Sistemi Belirtileri: Gecikmiş Büyüme ve Gelişme

Zayıflamış bağışıklık, çocuklarda büyüme ve gelişmeyi geciktirebilir. Bu durum da ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Çocukların gelişim aşamaları son derece önemlidir.

Kan hastalıkları

Zayıflamış bir bağışıklık sisteminin göstergesi olan yaygın kan bozuklukları arasında hemofili, anemi, kan pıhtıları gibi kanama bozuklukları ve lenfoma, lösemi gibi kan kanserleri yer almaktadır.

Deri Döküntüleri

Cildiniz, vücudun mikroplara karşı savaşan ilk bariyeridir. Cilt sağlığınız, vücudun bağışıklık sisteminin ne kadar iyi çalıştığını da yansıtabilir. Sık görülen deri döküntülerinin veya kuru cildin ortaya çıkması, iltihaplanmanın bir işaretidir ve kızarıklıklar tekrar ediyorsa ve ciltte lupusa neden oluyorsa zayıflamış bir bağışıklık sisteminin belirtisi olabilir.

Organ İltihaplanmaları

Organ iltihabı, vücudun bağışıklık sistemini yavaşlatabilir. Organın enflamatuar yanıtı veya iltihaplanması; toksinler, bakteriler, travma, ısı veya diğer nedenlerle yaralanan dokulara bağlı olarak oluşur. İltihaplanmaya yol açabilecek vücut dokularında herhangi bir yaralanma, zayıf bir bağışıklık sisteminin bir işaretidir.

Sindirim Sistemi Sorunları

Sindirim sistemi, sağlığa açılan bir kapıdır. Pek çok tıp uzmanına göre çoğu hastalığın kökeni, zayıf bir sindirim sistemidir [7]. Bağırsağımızda vücudu farklı enfeksiyonlardan korumak ve aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini desteklemek için bazı yararlı mikroorganizmalar vardır. Ancak sık sık ishal, kabızlık, şişkinlik vb. durumlar fark ederseniz, bu, zayıflamış bağışıklık sisteminin bir işareti olabilir.

Zayıflamış Bağışıklık Sistemi Belirtileri: Stres

Stres, vücudun belirli istenmeyen durumlara verdiği tepkidir. Stres durumu, iltihaplanmaya neden olabilir ve beyaz kan hücrelerini azaltabilir, bu da vücudu doku yıkımına ve enfeksiyona karşı oldukça duyarlı hale getirir [8][9].

Zayıflamış Bağışıklık Sistemi Belirtileri: Yaraların yavaş iyileşmesi

Sağlıklı bağışıklık sistemi, enfeksiyon riskini azaltırken cildin zararlı bakteri veya mikroplarla savaşmasına iyileşmesine yardımcı olur. Ancak zayıf bir bağışıklık sistemi, cildin normal işleyişini engeller ve enfeksiyonlarla olması gerektiği kadar hızlı savaşmasına izin vermez.

Sürekli yorgunluk

Uygun şekilde dinlendikten sonra bile hala yorgun hissediyorsanız, bu durum bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunun ve ekstra destek gerektirdiğinin bir göstergesi olabilir [10]. Vücudunuzun bağışıklık sistemi verimli bir şekilde çalışmadığında, vücudunuz sürekli olarak zararlı parazitler ve bakterilerle savaştığı için daha hızlı yıpranmaya başlar ve sizi gün boyu halsiz bırakır. Zayıflamış bağışıklık sistemi belirtileri görüldüğünde alınması gereken tedbirlere önem verilmelidir.

REFERANSLAR

 1. Hierholzer, JOHN C. “Adenoviruses in the immunocompromised host.” Clinical microbiology reviews 5.3 (1992): 262-274.
 2. Stämpfli, Martin R., and Gary P. Anderson. “How cigarette smoke skews immune responses to promote infection, lung disease and cancer.” Nature Reviews Immunology 9.5 (2009): 377-384.
 3. Nowak, Martin A., and Andrew J. McMichael. “How HIV defeats the immune system.” Scientific American 273.2 (1995): 58-65.
 4. Holler, Ernst, et al. “The role of genetic variants of NOD2/CARD15, a receptor of the innate immune system, in GvHD and complications following related and unrelated donor haematopoietic stem cell transplantation.” International journal of immunogenetics 35.4‐5 (2008): 381-384.
 5. Lesourd, B. M. “Nutrition and immunity in the elderly: modification of immune responses with nutritional treatments.” The American journal of clinical nutrition 66.2 (1997): 478S-484S.
 6. Common Colds: Protect Yourself and Others – https://www.cdc.gov/features/rhinoviruses/index.html
 7. Wu, Hsin-Jung, and Eric Wu. “The role of gut microbiota in immune homeostasis and autoimmunity.” Gut microbes 3.1 (2012): 4-14.
 8. Padgett, David A., and Ronald Glaser. “How stress influences the immune response.” Trends in immunology 24.8 (2003): 444-448.
 9. Stress Weakens the Immune System – https://www.apa.org/research/action/immune
 10. Segerstrom, Suzanne C. “Stress, energy, and immunity: An ecological view.” Current Directions in Psychological Science 16.6 (2007): 326-330.
 11. Zayıflamış Bağışıklık Sistemi Belirtileri.