Zayıf Bağışıklık Sistemi Kendini Nasıl Belli Eder?

İnsanlarda zayıf bağışıklık sistemi fazlası ile görünen bir sorundur. Kimi insanların bağışıklık sistemleri doğuştan zayıftır. Fakat kimi insanlarda ise bu zayıflık sonradan meydana gelir. Alınan besinlerden hayat koşullarına kadar her şey bağışıklık sistemi ile doğrudan alakalı bir konudur. İnsan vücudundaki tüm organlar ve sistemler birbirleri ile hareket eder. Bu yüzden bağışıklık sisteminde meydana gelen bir sorun direkt olarak diğer organ ve sistemleri de etkiler. Hatta bağışıklık sistemindeki zayıflık için önlem alınmadığı takdirde hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden bağışıklık sistemi için erkenden önlem almak gerekir. Bağışıklık sistemini çökerten hastalıklar son dönemlerde de artmaya başladı. Çünkü günümüzdeki gıdalar ve diğer etkenler bağışıklık sistemini direkt olarak etkiliyor. Gerek ilaçlar ile gerek ise besinler ile bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür. Fakat besin ya da ilaç ile bağışıklık sistemini güçlendirmeden önce doktor kontrolünden geçmek gerekir.

Güçlü Bağışıklık Belirtileri

Hastanelerde bağışıklık sisteminin güçlü olup olmadığı ile alakalı testler yapılıyor. Özellikle kan testleri bu anlamda fazlası ile kullanılıyor. Pek çok insan bağışıklık sistemi ile alakalı bu testlere güveniyor. Buna ek olarak güçlü bağışıklık sistemi belirtileri gibi bazı makaleler de insanları yönlendiriyor. Fakat insanlardaki bağışıklık sisteminin güçlü ya da güçsüz olduğunu gösteren kesin belirtiler yoktur. Bu yüzden insanlar hiçbir zaman bu testlerin bağışıklık sistemi ile alakalı kesin bilgiler verdiğine inanmamalıdır. Testler sadece bağışıklık sisteminin zayıflığı ya da güçlülüğünü belirten ipuçları verir.

Zayıf Bağışıklık Sistemi Kendini Nasıl Belli Eder?

Güçlü bağışıklık sisteminin aksine zayıf sistemler kendini belli eder. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak bazı belirtiler ortaya çıkar. Özellikle bağışıklık sistemleri zayıf olanlar önlem almadığı takdirde bazı sorunlar ile karşılaşır. Mevsimsel olarak yaşanan bazı sorunlar insanlardaki bağışık sistemini hemen gözler önüne serer. Bunlar arasında da en dikkat çeken sorun enfeksiyondur. Özellikle de üst solunum enfeksiyonu zayıf bir bağışıklık sisteminin en önemli belirtisidir. Kış aylarında insanların sık sık üst solunum enfeksiyonu geçirmesinin nedeni de budur.

Kış ayında 3 ya da 4 kez bu enfeksiyonu geçirmek zayıf bağışıklık sistemi belirtileri arasında ilk sıradadır. Fakat bu durum her zaman bağışıklık sistemini işaret etmediği de olur. Geçirilen bir hastalığın etkileri ya da bilinçsiz ilaç tüketimi gibi nedenler de enfeksiyona neden olabilir. Hatta çalışma koşullarının olumsuz olması gibi etkenler bile enfeksiyona neden olur. Bu yüzden doktorların teşhisine göre insanlar karar vermelidir.

Zayıf Bağışıklık Sistemi Doğuştan Mıdır?

Pek çok insan bağışıklık sistemlerinin sonradan güçleneceğine inanmaz. Psikolojik olarak insanlar her zaman sistemlerinin zayıf olduğunu düşünür. Halbuki bu bakış açısı tamamen yanlıştır. Ekstra bir hastalık ya da bir sorun olmadığı sürece bağışıklık sistemleri güçlendirilebilir. Doktorlar tahliller ile hastaları bu konuda detaylıca bilgilendirir. Ayrıca hastaların ilaç ya da besin takviyesi gibi nasıl bağışıklık sistemini güçlendireceğine de yine doktorlar yardımcı olur. Fakat yine de bazı insanlarda genetik olarak bağışıklık sistemleri zayıf olabilir.

Zayıf Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

İlk olarak bir kişi zayıf bir bağışıklık sistemine sahip ise kesinlikle doktor gözetiminden sonra önerilen işlemleri uygulamalıdır. Çünkü bu sorunların arkasında başka sorunlar olabilir. Doktorların zayıf sistem teşhisinden sonra hastaların bu önerileri uygulaması en doğru ve kesin sonuçları verir. Başlıca yapılacak işlemler ise şunlardır:

Dengeli Beslenmek: Dengeli ve sağlıklı beslenmek her zaman insanların ilk başvuracağı işlemlerden biridir. Çünkü insan hayatı için dengeli beslenmek başka sorunları da ortadan kaldırır.

İhtiyaç Kadar Uyumak: Uyumak insanların hayati ihtiyaçlarından biridir. Fakat uyku insanların ihtiyacı kadar olmalıdır. Saatlerce uyumak ya da hiç uyumamak bağışıklık sistemine zarar verir.

Su Tüketimi: Düzenli su tüketimi insanların bağışıklık sistemlerini fazlası ile güçlendirecektir. Bu yüzden ihtiyaç kadar su tüketilmesi her zaman önerilmektedir. Su tüketimi ile zayıf bağışıklık sistemi zamanla güçlenecektir.