YEŞİL MERCİKMEKLİ OMEGA-MİX SALATA (1 porsiyon)

Gerekli Malzemeler

  • ½ çb yeşil mercimek
  • 1 bağ roka
  • ½ yeşil elma
  • 1/3 haşlanmış brokoli
  • 1 adet kapya biber
  • 1 adet limon 
  • 1 tk kaşığı oil complex omega mix

Hazırlanışı

Yeşil mercimekler yumuşayıncaya kadar haşlanır.  Tüm malzemeler doğranıp yeşil mercimekler ile karıştırılır. Limon ve omega-mix yağı sos haline getirilip salataya konulur. Afiyet olsun.

Omega mix ( 1 tk  ) : 44 kcal

Yeşil mercimek (1/2 çb çiğ ) : 104 kcal

Sebzeler :36 kcal

Yeşil elma ( ½ ): 24 

 Toplam :208 kcal

Diyet proteininin kaynağı olarak mercimek, temel amino asitler ile demir, çinko ve selenyum gibi temel mikro besinleri dengeleyen insan diyetlerini ve hayvan yemlerini hazırlamak için tahıllarla birleştirilebilir ( 1, 2).

Lif açısından zengin olan tüm gıdalarda olduğu gibi mercimek de sindirim sistemi sağlığının korunmasına ve performansının iyileştirilmesine yardımcı olur. Düzenli olarak yeşil mercimek tüketerek bağırsak faaliyetlerinizi düzene sokabilir ve sindirim sistemi sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kabızlık döneminde de mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdendir.

Vücutta kalori artışına sebep olan besin gruplarından biri de çözünmeyen liflerdir. Bu lifler vücut tarafından sindirilemez ve yapıları bozulmadan geçerek kalori almanıza sebep olur. Yeşil mercimek ise içeriğindeki yüksek oranda çözünebilir lif ile bu riski ortadan kaldırır. Sindirim sistemi sağlığını koruyarak metabolizma hızını dengeler ve daha az yemek yeme isteği yaratır.

Kaynak 

  1. Podder, R.; Banniza, S.; Vandenberg, A. Screening of wild and cultivated lentil germplasm for resistance to stemphylium blight. Plant Genet. Resour. 201311, 26–35. 
  2. Thavarajah, D.; Thavarajah, P.; Wejesuriya, A.; Rutzke, M.; Glahn, R.P.; Combs, G.F.; Vandenberg, A. The potential of lentil (Lens culinaris L.) as a whole food for increased selenium, iron, and zinc intake: P