Teknolojinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

21.yüzyılda teknolojinin sağlığa zararları hiç olmadığı kadar arttı. Son 20 yıla baktığımızda her gün yeni bir teknolojik çalışmanın ortaya çıktığını görürüz. Teknolojiler, kullanım kolaylığı ve yenilikleri ile gündeme geliyor. Fakat tüm teknolojiler sadece yarar sağlayan özelliklere sahip değildir. Teknolojilerin yararları olduğu kadar zararları da vardır. Hatta günümüzdeki sağlık sorunlarının büyük bir kısmı teknoloji temelli sorunlardır. Hem psikolojik hem de fiziksel pek çok sorun, teknoloji yüzünden meydana geliyor. Bu durum insanların aklında teknoloji hep zararlıdır bakış açısını uyandırmamalıdır. Burada oldukça ince bir çizgi bulunur. O da insanların ihtiyacı kadar teknoloji kullanmasıdır. Bu durum sadece bilgisayar ya da telefon gibi cihazlar için geçerli değil. Aynı zamanda bilgisayar oyunları için de bu durum geçerli. İnsanlar bu oyunlarda normal sürelerde zaman geçirmelidir. Hatta oyunların belli bir zaman insanlara olumlu yanları da yansımaktadır. Bu yüzden teknolojinin her alanı ile insanlar gerektiği kadar zaman geçirmelidir. Aksi takdirde teknoloji yararları ile değil zararlarıyla insanlar etkiler.

Teknolojinin Zararları

Dünyada teknolojinin yararları kadar zararları da bulunuyor. Tek bir liste ya da yazıda tüm zararları anlatmak neredeyse imkansız. Çünkü bazı hastalıklar ilk başta teknoloji temelli bir sorun olarak belirmiyor. Fakat zaman içerisinde aslında bu hastalığın da teknoloji yüzünden olduğunu anlıyoruz. Yani teknolojinin zararları 10 tane ya da 100 tane gibi sınırlı bir sayıda değildir. Teknolojinin insan vücuduna verdiği en büyük zararlar ise şunlardır:

Kanser Hastalığı: Yüzlerce yıldır kanser insanlığın en büyük sorunlarından bir tanesi. Üzerine binlerce araştırma yapılsa da hala kanser için bir gelişme ya da çözüm bulunamadı. Buna ek olarak son yıllarda kanser hastalığının hiç olmadığı kadar arttığı görülüyor. Teknolojik aletlerin zararları arasında ilk sırada da kanser bulunuyor. Telefonlar özellikle bu hastalığın insanlarda çıkmasının temelini oluşturuyor.

Görme Problemleri: Bugün telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler insanların gözünü direkt olarak etkileyen cihazlardır. Son yıllarda bunlara ek olarak sokaklardaki reklam panoları da devreye girdi. Özellikle büyük şehirlerde her yerde dev ekranlar insanların gözlerini yoruyor. Bu da göz hastalıklarına neden oluyor.

Boyun Ağrısı: Teknoloji ile neredeyse tüm işlem bilgisayar ya da telefondan halledilebilir bir durum oldu. Sürekli bu cihazların başında bulunmak da insanlarda boyun problemlerini tetikledi.

Teknolojinin İnsanlara Psikolojik Zararları

Teknoloji fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da insanları yıpratıyor. Dünyada son dönemlerde teknoloji kaynaklı yepyeni psikolojik hastalıklar ortaya çıktı. Fiziksel hastalıklara belli bir miktarda çözümler bulunurken psikolojik hastalıklar çok daha büyük sorunlar ortaya çıkarıyor. Özellikle genç yaşlarda teknoloji ile iç içe olan çocuklarda bu sorun daha fazla dikkat çekiyor. Uzmanlar bu yüzden sürekli olarak aileleri çocuklarını telefon ve bilgisayardan uzak tutması konusunda uyarıyor. Teknolojinin başlıca psikolojik zararları ise şunlardır:

Bağımlılık: İlk başlarda bağımlılık denilince akla zararlı yiyecek ya da içecekler geliyordu. Fakat günümüzde bağımlılık denilince akla direkt olarak teknolojik aletler geliyor. Teknolojinin zararları ve faydaları arasındaki en ince çizgi de bağımlılıkta yatıyor. Bilgisayar ve telefon bağımlılıkları ilk başlarda yetişkinlerde oldukça fazlaydı. Fakat günümüzde bu oran çocuklara doğru kaymış durumda. Bunun yanı sıra oyun ve dizi bağımlılıkları da teknoloji ile bağlantılı diğer zararlardandır.

Sosyal Becerilerde Zorlanma: Teknolojinin sağlığa zararları arasında bir diğer önemli nokta sosyal becerilerin zayıflamasıdır. Özellikle spor, sanat ve benzer alanlarda çocukların yetenekleri gitgide köreliyor. Doğuştan resim yapmaya ya da basketbola yetenekli çocuklar zaman içerisinde bu özelliklerini kaybediyor. Çünkü çocuklar pratik yapma yerine teknoloji ile zaman geçiriyor. Bu durum aslında yetişkinlerde de yavaş yavaş kendini gösteriyor.

Öfke Kontrolü: Teknolojinin sağlığa zararları denilince öfke kontrolü hemen akla gelmez. Fakat küçük çocuklardaki öfke sorunun temel nedeni direkt olarak teknolojik aletler. Çünkü bu aletlere olan bağımlılık zaman içerisinde yerini öfkeye bırakıyor. Oyunlarda kaybedince ortaya çıkan öfke kontrol sorunu gibi belirtiler direkt olarak teknoloji ile alakalı sorunlardır.

Teknolojinin Sağlığa Zararları ve Nedenleri

Teknoloji temelli hiçbir sorun ezbere bir şekilde ortaya çıkmaz. Ortaya çıkan tüm sorunların bir nedeni vardır. Uzmanlar uzun süren araştırmalar sonucu bu kanılara varmıştır. Sanal ortamda sürekli olarak zaman geçiren kişilerde direkt olarak iletişim bozukluğu ortaya çıkar. Teknolojik cihazları kontrol edebilmek için genellikle normalin dışında bir duruş gerekir. Bu da doğal olarak iskelet ağrılarına ve duruş sorunlarına neden olur. Ayrıca teknolojinin sağlığa zararları arasında en çok bilinen konu da radyasyon yayması sonucu kansere davet çıkarmasıdır.