Son Zamanların En Popülerlerinden Bir Çok Faydasıyla “Avokado”

Avokado; tostları, smoothieleri, hatta puding tarifleri ile son zamanlarda popülerliği epey yükselmiş, kremsi yapıda ve yeşil renkte olan bir meyvedir. Avokadoların meyve olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir, yer yer tüketilme şekline göre sebze olarak düşünülebilmektedir. Ancak avokado, etli gövdesi, büyük tek tohum içermesi ve bir ağacın ürünü olması nedeniyle botanikçiler tarafından bir meyve olarak kabul edilmektedir [1]. Bu popülerliğinin yanı sıra bilinmeyen pek çok sağlık yararına ve zengin besin içeriğine sahiptir. Vitaminler, Lifler, Sağlıklı Yağlar ve Daha Fazlası Bir Arada Avokadolar “süper gıda” olarak kabul edilir ve çeşitli besinler, lifler, vitaminler (K, C, B, E vitamini), potasyum, folat ve mineraller bakımından zengindir. Ayrıca sağlıklı olduğunu bildiğimiz tekli doymamış yağ asidi kaynağıdır. Bir porsiyon (yaklaşık 100 gram) avokadoda 160 kalori, 2 gram protein ve 15 gram kalp dostu yağ bulunur [2] Bu yağın üçte ikisi tekli doymamış yağlardır ve içeriğindeki meyve şekeri (früktoz) çok düşüktür. Avokado en önemli olarak, fitosteroller, karotenoidler ve flavonoidler gibi bağışıklık sistemini güçlendirici eşsiz organik bileşikleri içerir. Kolesterol ve sodyum içermez [2].

Kalp Sağlığını Güçlendirici: Avokado

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, meyvedeki potasyumun meyvenin temel sağlık bileşeni olduğu; sağlıklı kalp kasılmasını teşvik eden ve yüksek tansiyonu düşüren bir besin olduğu belirtmiştir [3]. Sadece bir avokado, 4.7 g olan günlük önerilen potasyum alımının yaklaşık yüzde 15’ini içerebilir. Bu miktar, bir buçuk adet büyük boy muzdaki (0,73 g) veya iki adet küçük boy muzdaki (0,72 g) potasyum miktarına eştir.

Kilo Vermeyi Teşvik Edici: Avokado

Bazı araştırmalar, avokado yemenin metabolik sendrom riskini düşürmeyle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Metabolik sendrom; kalp hastalığı, felç ve diyabet riskinizi artıran bir dizi koşul için kullanılan bir terimdir. İçerdiği lifler sayesinde kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve obezite riskini azaltmaya yardımcı olurken, ayrıca yine bu lifler sayesinde tokluk hissi yaratmakta, sindirim sistemine destek olmaktadır. Böylece öğün olarak tüketildiği zaman gün boyunca atıştırma isteğini önleyip kilo vermeye yardımcı olabilir [4][5]. 

Saç ve Cilt Sağlığına Destek: Avokado

Diyetinize avokado eklemenin cilt sağlığına olumlu etkileri ciddi bir şekilde dikkat çekmektedir. İçeriğindeki yağda çözünen vitaminler (C vitamini) sayesinde derideki iltihabı azaltmaya, yara iyileşmesini hızlandırmaya ve kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Avokado, göz ve cilt sağlığını koruyan bir karotenoid türü olan luteini içeren yüksek antioksidan kaynağı gıdalardır. Ayrıca içeriğindeki yağlar kolajen üretimini arttırabilir, bu da yaşlanma belirtilerini azaltmada etkilidir [6]. Tekli doymamış yağlar hem yenildiğinde hem de dışarıdan uygulandığında parlak ve canlı bir tene, saça ve gözlere sahip olmayı sağlar. Sentetik kremler yerine alternatif bir nemlendirici olarak da kullanılabilir.

Diğer Yazılarımız:

REFERANSLAR

  1. https://www.californiaavocado.com/blog/avocado-fruit-or-vegetable
  2. https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/09038?
  3. Mary E Cogswell, Zefeng Zhang, Alicia L Carriquiry, Janelle P Gunn, Elena V Kuklina, Sharon H Saydah, Quanhe Yang, Alanna J Moshfegh, Sodium and potassium intakes among US adults: NHANES 2003–2008, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 96, Issue 3, September 2012, Pages 647–657
  4. https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/301059?fg=&manu=&lfacet=&format=&count=&max=25&offset=&sort=default&order=asc&qlookup=avocado&ds=&qt=&qp=&qa=&qn=&q=&ing
  5. Fulgoni VL 3rd et al. Avocado consumption is associated with better diet quality and nutrient intake, and lower metabolic syndrome risk in US adults: results from the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2001-2008. Nutr J. 2013 Jan 2;12:1.
  6. Werman MJ et al. The effect of various avocado oils on skin collagen metabolism. Connect Tissue Res. 1991;26(1-2):1-10.