Sağlıklı Alışkanlıklar ve Mutlu Bir Yaşam

Bunları Günlük Rutininize Ekleyerek Daha Mutlu Olmanız Mümkün Mutluluk herkes için farklı bir şeyle tanımlanabilir; arkadaşlarınızla geçirdiğiniz güzel vakit, hayallerinizi gerçekleştirmek veya kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek size mutluluğu ifade edebilir. Gerçek şu ki, mutluluktan kastınız ne olursa olsun daha memnun ve hoşnut bir hayat sürmeniz mümkün. Alışkanlıklar Önemlidir Kötü alışkanlıkların hayatınıza olan etkilerini ve nasıl yer etmiş olduklarını en çok da onlardan vazgeçmeye çalıştığınızda anlarsınız. Aynı şekilde iyi alışkanlıklarınız da hayatınıza yerleşmiştir. Peki neden bu olumlu alışkanlıkları edinmek rutininizin bir parçası olmasın?

Yeterli Uykuyu Aldığınıza Emin Olun

Her ne kadar modern toplum bize uyku için vakit bırakmıyor olsa da, uykunun beyin ve ruh sağlığımız için hayati önem taşıdığını biliyoruz [1]. Daha iyi bir uyku düzeni için:

Geceleri kaç saat uyuduğunuzun takibini yapın. Aynı zamanda yatağa giriş ve uyanış saatlerinizi de takip edin.

Uyumadan önce kendinize zaman ayırın; banyo yapmak, kitap okumak gibi rahatlatıcı etkinliklerde bulunun.

Ruh Halinize Göre Beslenin

Yiyecek seçimleriniz fiziksel sağlığınızı etkilediği gibi ruh sağlığınızı da etkilemektedir.

Örneğin karbonhidratlar, “iyi hissetme” hormonu diyebileceğimiz serotonini serbest bırakırlar [2]. Ancak şeker, nişasta gibi basit karbonhidratlar yerine sebze, fasülye, kepekli tahıllar gibi karmaşık karbonhidratları tercih etmek önem arz etmektedir. Basit karbonhidratların enerji dalgalanmaları kısadır, dolayısıyla etkileri de kısa sürer.

Yağsız et, kümes hayvanları, baklagiller ve süt ürünleri protein bakımından yüksek gıdalardır. Bu yiyecekler enerji ve konsantrasyonu arttıran dopamin ve norepinefrin salgılarlar.

Öğün atlamak, yüksek oranda işlenmiş veya yağda kızartılmış yiyecekler tüketmek kendinizi üzgün hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle her güne doğru yemek seçimlerini yaparak başlamalısınız.

Gülümseyin

Mutlu olduğumuzda gülümseriz ve gülümsemek beynin dopamini serbest bırakmasını sağlayıp, daha da mutlu olmamızı sağlar [3].

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur

Düzenli egzersiz özgüven ve mutluluğu arttırırken; stresi, endişe duygularını ve depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir [4]. Küçük miktarda fiziksel aktivite bile bir fark yaratabilir. İşin püf noktası aşırıya kaçmamaktır. Eğer kendinizi aniden yorucu bir egzersiz rutinine atarsanız, muhtemelen sadece yorgunluk ve ağrılara sahip olursunuz.

İçten bir iltifatta bulunmak, birisinin gününü aydınlatırken, kendi mutluluğunuza destek vermenin hızlı ve kolay bir yoludur [5].

Herkes için mutluluğun ve mutluluğu elde etmenin farklı olduğunu, bunu başarmanın yollarının da farklılık göstereceğini unutmayın. Alışkanlıklarınız sizde strese neden oluyorsa, yaşam tarzınıza uymuyorsa onları kendinizden uzak tutun.

References

  1. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/sleep-deprivation-and-deficiency
  2. Fernstrom JD. Carbohydrate ingestion and brain serotonin synthesis: relevance to a putative control loop for regulating carbohydrate ingestion, and effects of aspartame consumption. Appetite. 1988;11 Suppl 1:35-41.
  3. Alejandra Sel, Beatriz Calvo-Merino, Simone Tuettenberg,Bettina Forster. When you smile, the world smiles at you: ERP evidence for self-expression effects on face processing. Soc Cogn Affect Neurosci. 2015 Oct; 10(10): 1316–1322.
  4. Zhanjia Zhang, Weiyun Chen. A Systematic Review of the Relationship Between Physical Activity and Happiness. Journal of Happiness Studies April 2019, Volume 20, Issue 4, pp 1305–1322.
  5. Kathryn E Buchanan, Anat Bardi. Acts of Kindness and Acts of Novelty Affect Life Satisfaction. The Journal of Social Psychology Volume 150, 2010 – Issue 3 Pages 235-237 | Received 20 Feb 2009.