Propolis: Bağışıklık Sisteminizi Doğal Yollarla Güçlendirin!

Bağışıklık sistemimizin zayıf olması kanser dahil birçok hastalığa karşı bizi savunmasız bırakıyor. Havaların sürekli değişmesi bir sıcak bir soğuk olması hastalıklara yakalanma şansımızı arttırır. Özellikle bir eve soğuk algınlığı girdi mi bütün aile üyelerini hasta etmeden evden çıkmaz. Özellikle son yıllarda artık soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ne yapılırsa yapılsın bir türlü atlatılamıyor.. Böyle durumlarda en doğalı ve belki de en etkili yöntem ise doğadan yardım almak. Hem herhangi bir büyük yan etkisi olmaması hem mutfaklarımızda hem de aktarlarda çok rahat bulunması bu ürünleri öne çıkarıyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde her gün sağlığa yararlı bir yeni özelliğini öğrendiğimiz propolis ise bu doğal ürünlerden en öne çıkanı. Şimdi bu doğal ürünün bağışıklık sistemi üzerine etkilerine bir de biz yakından bakalım.

Propolis Nedir?

Propolis, bal arıları tarafından bitki bölümlerinden, tomurcuklardan ve salgılarından toplanan maddelerden üretilen doğal reçineli bir karışımdır. Balmumu içermesi ve mekanik özellikleri nedeniyle, arılar açıklıkların ve çatlakların kapatılması, iç duvarların düzleştirilmesi için kovanlarının yapımında ve onarımı ile böcek, kertenkele, rüzgar ve yağmur gibi tehditler ve dış istilacılara karşı koruyucu bir bariyer olarak propolis kullanır. Arılar, ılıman iklim bölgesinde, farklı bitkilerden propolis ön maddelerini toplarlar. Propolis yüksek antioksidan içeriği ile kovan içinde anti-viral ve anti-bakteriyel etki göstererek kovanı zararlılara karşı korur.

Propolisin Antioksidan İçeriği

Polifenoller, amino asitler, steroidler ve inorganik bileşikler gibi 300’den fazla doğal bileşik içerir. Yapılan çalışmalarda propolisin antimikrobiyal, antioksidan, antienflamatuvar, bağışıklık düzenleyici, antitümör, antikanser, antiülser ile karaciğer, kalp ve beyin gibi organları koruyucu eylemler gibi geniş bir biyolojik ve farmakolojik özellik yelpazesi sergiler. Propolis, en bol bulunan antioksidan kaynaklarından biridir (özellikle polifenoller yani flavonoidler ve fenolik asitler bakımından) [1].

Bağışıklık Sisteminin Önemi 

Günümüzde, alerjik hastalıklar, Tip 1 diyabet, romatoid artrit, multipl skleroz, sedef hastalığı, enflamatuar bağırsak hastalığı ve immün yetmezlik, çeşitli enfeksiyöz hastalıklar, aşılar ve kötü huylu tümörler gibi diğer bağışıklık ile ilgili tepkiler gibi bağışıklık ile ilgili hastalıklarda bir artış görülmektedir. Bu hastalıklardan dolayı insan sağlığının korunmasında dengeli ve düzgün işleyen bir bağışıklık sistemine sahip olmak çok önemli hale gelmiştir. Son bilimsel araştırmalar propolisi en ümit verici bağışıklığı düzenleyici maddelerden biri olarak önermiştir [2].

Görkemli bir bağışıklık sistemi güçlendirici ve yan etkisi olmayan doğal bir antibiyotik olarak adlandırılabilir. Son yıllarda propolis, çok yönlü biyolojik aktiviteleri nedeniyle araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinde alternatif bir ilaç ve fonksiyonel gıda olarak geniş çapta tüketilen bir ürün haline gelmiştir. Propolisten elde edilen flavonoidler aktive edilmiş aşı ile aşılanmış tavuklarda zararsız bir doğal tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmıştır ve sonuçlar, bağışıklığı belirgin şekilde artırabildiğini göstermiştir [3].

Propolisin mevcut antimikrobiyal uygulamaları, üst solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve grip benzeri enfeksiyonlar, yara iyileşmesi, yanıklar, akne, Herpes simpleks ve genitalis ve nörodermatit için formülasyonları içerir [4].

REFERANSLAR

  1. Farooqui, Tahira & A Farooqui, Akhlaq. (2012). Beneficial effects of propolis on human health and neurological diseases. Frontiers in bioscience (Elite edition). 4. 779-93. 10.2741/418.
  2. Al-Hariri, Mohammed. (2019). Immune’s-boosting agent: Immunomodulation potentials of propolis. Journal of Family & Community Medicine. 26. 10.4103/jfcm.JFCM_46_18.
  3. Ma X, Guo Z, Liu Y, Zhou Y, Wang X, et al. (2016) The Humoral and Cellular Immune Response Characteristic of Propolis Flavonoid Used as Adjuvant to Inactivated PPV Vaccine in Sows. Biochem Anal Biochem 5: 242. doi:10.4172/2161-1009.1000242
  4. D Wagh, Vijay. (2013). Propolis: A Wonder Bees Product and Its Pharmacological Potentials. Advances in pharmacological sciences. 2013. 308249. 10.1155/2013/308249.