Mide Zarı İltihapları Neden Olur?

Halk arasında gastrit olarak bilinen mide zarı iltihapları pek çok insanın sorun yaşadığı bir hastalık. Gastrit direkt olarak insanların midesinde meydana gelerek bazı sorunları ortaya çıkarır. Fakat bu iltihabın birden fazla türü bulunur. Her mide iltihabının nedeni ve belirtisi aynı olmaz. Gastrit bu farklı iltihaplarının hepsine verilen ortak bir isimdir. Ama yine de gastrit genel olarak mide ülserine neden olan bakteri ile doğrudan alakalıdır. Çünkü bu bakterilerin enfeksiyonu insanlarda direkt olarak gastriti tetikler. Fakat gastritin tek nedeni bu bakteriler değildir. İnsanların kullandığı bazı besinler ya da ilaçlar da gastriti tetikleyen nedenlerdendir. Özellikle bazı ağrı kesicilerin sürekli kullanılması bu hastalığı ortaya çıkarır. Buna ek olarak çok fazla alkol tüketmek de aynı zamanda gastritin nedenlerinden bir tanesidir. Ayrıca gastrit iki şekilde vücutta ortaya çıkarak niyetin gösterir. İnsanlarda en çok görülen gastrit türü akut gastrittir. Sinirsel gastrit belirtileri genel olarak akut gastrittir. Çünkü akut gastrit yavaşça ortaya çıkar ve kronik olması ile dikkat çeker. Diğer gastrit türüne göre akut gastrit çok daha iyi niyetlidir. Bazı vakalarda ise gastrit çok daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Çünkü bu gastrit ülsere ya da mide kanserine dönebilir. Fakat doğru tedavi önlemler ile gastriti bu seviyeye gelmeden iyileştirmek mümkündür. Bunun gastritin erkenden teşhis edilmesi de son derece önemli bir konudur.

Mide Zarı İltihapları Neden Olur?

İnsanlarda mide iltihabı belirtileri farklı şekillerde ortaya çıkar. Aynı şekilde mide gastrit belirtileri ve nedenleri de farklı nedenlerden dolayı olur. Fakat genel anlamda insanları etkileyen nedenler aynıdır. Aykırı nedenler oldukça istisnai durumlarda ortaya çıkar. Genel olarak insanlardaki gastritin nedenleri ise şunlardır:

  • Genellikle doktorlar belirtileri gördüğü hastalarda ilk olarak bakteri durumuna bakar. Bakteriyel enfeksiyon bu hastalıkta en çok görünen nedendir. Helicobacter pylori gastriti en çok destekleyen bakteridir.
  • Sigara kullanan insanlar sürekli olarak gastritten şikayet eder. Çünkü sigara gastriti tetikleyen bir diğer önemli etkendir.
  • Diyet yaparak yaşam tarzını değiştiren kişilerde de gastrit fazla ile görülür.
  • Alkol kullanımı da mide zarını tahriş eder ve gastrite kapı açar.
  • Ağır kazalar ya da ağır operasyonlar da insanlarda akut gastriti ortaya çıkarabilir.
  • Ayrıca bazı hastalıkların belirtisi olarak da gastrit insanları rahatsız edebilir.

Gastrit Nasıl Önlenir?

Mide zarı iltihabı belirtileri aslında bu hastalığın nasıl önleneceğini de gözler önüne serer. Çünkü sigarayı kesmek, diyetisyen ile diyet yapmak ya da alkol tüketmeyi bırakmak gibi basit adımlar gastritin önüne geçer. Fakat bakteri yolu ile bulaşan gastritlerde durum çok daha farklı. Bu bakteriler kirli ortamlarda su ve diğer besinler ile insanlara bulaşır. Bu yüzden de insanların çok daha temiz yerlerden besinlerini tüketmesi gerekir. Mide zarı iltihapları ayrıca çiğ besinler ile de ortaya çıkar. Bu yüzden pişmiş yemekleri tercih etmek son derece önemlidir.

Mide Zarı İltihapları Belirtileri Nelerdir?

Gastrit belirtilerinden önce insanlar bu belirtilerin sadece gastriti göstermediğini bilmeli. Yani bu belirtiler aynı zamanda başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu yüzden de belirtilerden en az birini gören kişiler direkt olarak doktor kontrolüne gitmelidir. Aksi takdirde çok daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Hastalığın başlıca belirtileri ise şunlardır:

  • Karının üst kısmında kazınma, yanma ya da ağrı olur.
  • Yemek yedikçe bu belirtiler artar ya da azalır.
  • Yemekten sonra kusma ya da karın bölgesinde durgunluk hissi olur.

Bunlara ek olarak dışkıda kan olması ya da kanlı kusma gastrit belirtileri arasında zaman zaman gösterilir. Fakat bu tarz semptomları gösteren kişilerin direkt olarak doktora gitmesi gerekir. Gastrit çoğu zaman insanların üzerinde fazla durmadığı bir hastalık olmuştur. Mide zarı iltihapları basit bir sorun gibi görünse de doktor tedavisi ister. Bu yüzden de klasik doğal tedavi yöntemleri doktora gitmeden denenmemelidir. Aksi takdirde gastrit istenmeyen bir sorun haline gelebilir.