Kış Ayında Tüketilmesi Gereken Vitaminli Besinler

Sağlıklı bir hayat için vitaminli besinler sürekli tüketilmelidir. İnsanlar her vitamini belli bir oranda vücuduna almalıdır. Aksi takdirde belli başlı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Vitamin eksikliği insanlarda çok sık görünen bir sorundur. Bu sorunun da belli başlı nedenleri vardır. İlk olarak sağlıksız beslenmek bu sorunu tetikler. Buna ek olarak bir de besinleri mevsiminde yememek insanlarda bazı sorunları ortaya çıkarır. Bazı vitaminler bazı mevsimlerde diğerlerinden daha fazla tüketilmelidir. Özellikle kış ayında insanların tüketmesi gereken besinler son derece önemlidir. İlk akla gelen C vitamini içeren besinler olsa da bundan daha fazlası da vardır. Doğa insanların hangi vitamine ne zaman ihtiyacını olduğunu bilir. İnsanlara sunduğu besinler de bununla doğru orantılıdır. Kış ayı geldiğinde potansiyeli artan hastalık riskine karşı bazı besinler de kendilerini gösterir. Bu besinlerin tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirerek insanların daha rahat mevsimi atlatmasını sağlar.

Kış Mevsimindeki Vitaminli Besinler

Mevsimler arasında belki de insanın en çok vitamine ihtiyaç duyduğu mevsim kıştır. Çünkü bu mevsimde havalar soğur ve vücut direnci azalmaya başlar. Bu süreci takiben nezle, soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklar boy gösterir. Yorgunluk ve halsizlik gibi fonksiyonlar da bu mevsimde artar. Ayrıca mevsim geçişleri stres ve düzensiz beslemeyi de tetikleyerek bağışıklık sistemini etkiler. Tüm bu sorunları yaşamamak için de doğru besinleri doğru düzeyde almak gerekir.

Kış Kesinlikle Tüketilmesi Gereken Vitaminli Besinler (Meyveler)

Turunçgiller: Soğuk aylara girdiğimiz zaman şüphesiz ki akla ilk gelen meyveler turunçgillerdir. Havalar soğur soğumaz turunçgiller zaten evlerdeki yerini almaya başlar. Portakal, greyfurt ve mandalina gibi meyveler kış aylarının olmazsa olmazıdır. C vitamini olarak oldukça zengin olan bu meyveler direkt olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğal olarak bu besinler enfeksiyon ile de mücadele eder. C vitamini hem üretilmez hem de depolanmaz. Bu yüzden mevsiminde kesinlikle almak gerekir.

Nar: Turunçgillerden sonra kış aylarını en sevilen besinlerinden bir tanesi de nardır. Antioksidan özelliği olan nar bağışıklık sisteminin en yardımcı besinlerinden biridir. Vitaminli besinler arasında adını çokça duyurmasının bir diğer nedeni de kansere ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olmasıdır.

Elma: Sadece kış meyvesi olmayan elma yılın her ayı bulunur. Zaten elmanın yılın her ayında da tüketilmesi gerekir. Çünkü elmanın barındırdığı vitaminler oldukça fazladır. Sindirim sisteminden cilt hastalıklarına kadar pek çok sorun için elma koruyucu özelliğe sahiptir.

Kış Ayında Tüketilmesi Gereken Diğer Besinler

Soğan ve Sarımsak: Son derece güçlü antioksidan kaynağı olan soğan ve sarımsak kış ayının olmazsa olmazıdır. Barındırdığı besimler ile soğan ve sarımsak kötü kolesterolü de düşürür. Onun yerine iyi kolesterolün artmasını sağlar. Üstelik bu iki besin enfeksiyona karşı da son derece iyidir.

Yoğurt: Kış ayında probiyotik destek almak için yoğurt son derece önemlidir. Bu anlamda son derece zengin olan yoğurt bağırsak ve kemik için de yararlı besinler barındırır. Yoğurda ek olarak kefir de benzer özellikleri ile dikkat çeker.

Bal: Kış ayının olmazsa olmazlarından bir tanesi de şüphesiz ki baldır. Sahip olduğu zengin besin havuzu ile bal, insanları pek çok hastalığa karşı korur. Üstelik bal antibakteriyel özelliğe de sahiptir.

Kereviz: Vitaminli besinler arasında kereviz kış ayının unutulan besinlerinden bir tanesi. Oldukça sağlıklı olsa da kereviz diğer besinlere oranla çok daha az tüketiliyor. Vücudu koruyucu özelliği olmasına ek olarak kereviz karaciğeri de temizler.