Kalp Sağlığı İçin Tüketilecek Besinler

Her insan için kalp sağlığı üzerinde fazlası ile durulması gereken bir konudur. Kalp hayati öneme sahip organlardan bir tanesi. Bu yüzden insanlar kalplerinin sağlığına fazlası ile dikkat etmelidir. Sağlıklı bir kalp için de en önemli konulardan bir tanesi beslenmedir. Doğru besinlerin tüketilmesi aslında her organ ile doğrudan alakalı bir konudur. Fakat bazı besinler var ki kalbin çok daha sağlıklı olabilmesi için son derece önemli vitaminlere sahiptir. Kalp gibi bir organda çıkacak en ufak sorun birçok büyük sorunların habercisi olabilir. Bu durum çoğu insanın üzerinde pek durmadığı bir konudur. İnsan vücudunun her yerini saran damarlar tüm kanı kalpten alır. Kan pompalayan kalpte yaşanacak bir sorun insan vücudundaki her yeri etkileyebilir. Fakat bundan da kötüsü sorunlar direkt olarak kalbi de etkileyebilir. Kalbin bu sorunlardan direkt olarak etkilenmesi beraberinde büyük hastalıkların zaman kaybetmeden insanları etkisi altına alması anlamına gelir. Yapılan araştırmalar son 50 yıl içerisinde kalp sorunlarının arttığını gözler önüne seriyor. Özellikle 2000 yılından sonra kalp sorunu yaşayan kişi sayısı hiç olmadığı kadar arttı. Bu durum bir rastlantı değil. Aksine beklenen ve olması muhtemel bir süreçti. Çünkü “Fastfood” adı verilen yiyecekler bu dönemde artmaya başladı. Fastfoodlar da kalp sağlığına direkt olarak etki ettiği için kalp sorunlarının artmasında önemli bir etken oldu.

Kalp Sağlığı İçin Sadece Sağlıklı Besin Tüketmek Yeterli Mi?

Sadece sağlıklı besinler bir noktaya kadar insanların sağlığında etken olur. Bu besinlere ek olarak bazı ekstra çalışmalar da yaparak kalp sağlığı düzenli olarak korunur. Çünkü insan vücudu besin dışında başka şeylere de ihtiyaç duyar. Örneğin spor yapmak bu anlamda akla ilk gelen etkendir. Sağlıklı bir bünye için pek çok etken aktif olarak insanları korur. Fakat aynı şekilde her insanın sağlık için tüketmesi gereken besiler değişimler gösterebilir. Alerji gibi etkenler bazı besinlerin tüketilmesinin önüne geçer.

Aynı durum spor yapmak için de geçerli. Bu yüzden önerilen besinler tüketilmeden önce doktora kesinlikle sorulması gerekir. Aksi takdirde insanlar sağlığını korumaya çalışırken başka sorunlar ile de karşılaşabilir. Doktora danıştıktan sonra bu besinlerin tüketilmesi gerekir. Besinlere karşı bir alerji ya da başka yan etki durumu var ise alternatifleri tüketilmelidir. Ayrıca bu besinlerin tüketilmesi de belli bir düzeyde olmalıdır. Her gün her öğün bu besinlerin tüketilmemesi gerekir. Bu durum da insan bünyesinde sorunlara yol açar.

Kalp Sağlığı İçin Balık Tüketmek

Maalesef insanlar balık konusunda 2’ye ayrılmış durumda. Bir taraf balık sezonunu dört gözle beklerken diğer taraf balık tüketmeyi asla sevmez. Fakat balığın kalbe etkileri hiç de göz ardı edilecek cinsten değil. Çünkü balık adeta omega 3 deposu olarak kalbe ve diğer pek çok organ için sağlıklıdır. Buna ek olarak içerisindeki protein ve vitaminler kalp sorunu yaşayan kişilerin kesinlikle tüketmesi gereken besinlerdir. Örneğin kan pıhtılaşması ve ritim bozukluğu için balıktaki besinler son derece sağlıklıdır.

Kalp Sorunu Yaşamamak İçin Doğal Çaylar

Normal siyahtan çaydan farklı olarak piyasada çok fazla çay var. Rezene, adaçayı, papatya ya da yeşil çay bunlardan bazıları. Bu çayların ortak özelliği de kalp sağlığı için son derece yararlı olması. Özellikle yeşil çay bu anlamda kalp sorunlarının pek çoğuna iyi geliyor. Yeşil çayın tek faydası tabi ki de kalp sorunları değil. Aynı zamanda pek çok organa ve özellikle metabolizmaya oldukça iyi geliyor. Gün içerisinde fazla abartılmadan bu tarz çayların tüketilmesi faydalı olacaktır.

Yulaf Ezmesi İle Kalp Sorunlarını Ortadan Kaldırın

Son dönemlerde yulaf ezmesi çok fazla tüketilen bir besin haline geldi. Özellikle son 3 – 4 yıllık süreçte yulaf ezmesi büyük popülerlik kazandı. Bu süreçten önce de tüketilen bu besin faydaları ortaya çıktıkça daha fazla kişinin tercihi haline geldi. Özellikle kolesterol sorunu yaşayan kişiler için en iyi seçenek yulaf ezmesi olacaktır. Uzmanlar da zaten bu yönde açıklamalara yer veriyor. İçerisindeki bolca lif aynı zamanda kalp düzeni ve sindirime son derece iyi gelir. Yulaf çok farklı şekilde tüketilse de genel olarak kahvaltıda tüketilir. Fakat istenilen öğünde ve istenilen zamanda yulaf ezmesi tüketmenin bir zararı yoktur.

Kalbin Bir Numaralı Dostu: Ceviz

Ceviz belki de kalp sağlığı denilince akla ilk gelen besindir. Çok güçlü bir besin kaynağı olması cevizi pek çok alanda sağlık konusunda öne çıkarır. Özellikle diyet sürecinde hem kilo vermek hem de kalp sorunu yaşamamak için ceviz kesinlikle tüketilmeli. Kalbe ek olarak damar yollarındaki iltihap gibi

sorunların da ortadan kalkması için ceviz güçlü bir destekleyici besindir. Kolesterol ve kan basıncı gibi sorun yaşayan kişiler için de uzmanlar gün içerisinde ceviz tüketmeyi önerir. Çünkü ceviz kalp başta olmak üzere pek çok organ için faydalı besinler barındırır.