Japon Madımağının Faydaları

Japon madımağı; kuzukulağıgiller ailesinden, otsu, çalı şeklinde çiçekli bir bitkidir. Japonya ve Çin’e özgü olan bu bitki, İngiltere’ye bahçe süs bitkisi olarak kullanılmak üzere getirilmiştir. Diğer bitkilerin gelişimini olumsuz yönde etkilemesinden dolayı bahçeciler tarafından çok sevilmezken; bitki uzmanlarınca bu yayılmacı özelliği, bitkinin içerdiği resveratrol, emodin gibi etken maddelerden ötürü olumlu bir özellik olarak görülmektedir [1][2]. İltihap önleyici özelliklere sahip popüler bir antioksidan olan resveratrol, üzümde de bulunur ve vücuda alındıktan sonra kullanılmak için “trans-resveratrol” formuna dönüştürülür. Japon madımağındaki resveratrolün, hızlı ve kolay emilimi yapılabilen trans-resveratrol halinde olması, ilgiyi üzerine toplamasını sağlamış ve hakkında pek çok araştırma yapılmasını sağlamıştır [3].

Kanser Hücrelerinin Büyümesini Önlemeye Yardımcı Olur

Hayvan çalışmalarından elde edilen sonuçlar, resveratrolün belirli kanser türlerinin önlenmesi ve tedavisinde potansiyel rolünü göstermektedir. Araştırmacılar, resveratrolün farelerde anti-tümör etkisi olduğunu bulmuş; uygulanan doza bağlı olarak kanser hücrelerinin büyümesini durdurduğu/gerilettiği ve lösemi hücrelerinin ölümünü hızlandırdığını tespit etmişlerdir [4]. Resveratrol veya resveratrol ile kuersetinin kombinasyonu, oral skuamoz karsinom hücresi (bir tür kanser hücresi) nin büyümesini ve yayılmasını etkili bir şekilde önlemektedir [5][6].

Zihin Sağlığına Olan Etkileri

Japon madımağının en yaygın bilinen sağlık faydaları Alzheimer ve bunama gibi bilişsel bozukluklar üzerindeki etkisidir. Resveratrol, nörodejeneratif süreci (nöron kaybını) önleyici etkilere sahiptir. Antioksidanların, zihinsel işlevleri yavaşlatan ve bu işlevlerin bozulmasına neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirmesi gibi; resveratrol de bir antioksidan olarak bu zarar verici durumları önler, beynin sağlığını ve enerjisini dengede tutmaya yardımcı olur [7].

Ağrı Kesici

Genel anti-inflamatuar (iltihap önleyici) etkileri nedeniyle, Japon madımağı hem vücuda alındığı zaman hem de yüzeysel olarak uygulandığında güçlü ağrı kesici özelliklere sahip olabilir [8]. Kenevir gibi diğer yararlı anti-inflamatuar otlar ile de kullanılabilmektedir.

Kronik “Lyme Hastalığı”nın Tedavisi

Lyme Hastalığı “Sakırga” türündeki kene tarafından ısırılma sonucu insana geçen bir bakterinin neden olduğu, kene kaynaklı hastalıklardan biridir. Hastalığın hedefi deri, göz, kalp gibi organlar ve merkezi sinir sistemi olabilmektedir. Kenenin ısırdığı yerde sivrisinek ısırığı gibi küçük yumru şeklinde kızarıklık oluşur; deride döküntü, ateş, titreme, yorgunluk, eklem ağrıları, baş ağrısı ve lenf düğümlerinin şişmesi ileriki günlerde görülebilen rahatsızlıklar arasındadır. Japon madımağı, hastalığa neden olan bakterinin etkinliğini azaltarak hastalıktan etkilenen dokuları iyileştirir ve güçlendirir [9].

Japon Madımağı Hangi Yollarla Tüketilebilir?

Uzak Doğu’da bitki çiğ olarak yenmekle beraber, yemeklerin yanında ya da sade olarak haşlanmış, sotelenmiş haliyle de tüketilmektedir. Bunlara ek, bitkinin etken maddelerini içeren kapsül, özüt ve çay ürünleri de mevcuttur [10]. İçeriğindeki aktif bileşenlerin ağrı kesici özelliğinden dolayı, Japon madımağı, kenevir gibi bitkilerin özünü ihtiva eden yakı geliştiricileri de mevcuttur. Bu yolla aktif bileşenleri direkt cildinizden emmeniz mümkün olacaktır. Kullanım dozu veya yan etkileri hakkında net bir bilgi olmamasına rağmen aşırı alımından kaçınılması, uzman tavsiyesi ile kullanılması önerilmektedir.

 

REFERANSLAR

  1. Child, Lois, and Max Wade. The Japanese knotweed manual: the management and control of an invasive alien weed. Packard Publishing Ltd, 2000.
  2. Beňová B, Adam M, Pavlíková P, Fischer J. Supercritical fluid extraction of piceid, resveratrol and emodin from Japanese knotweed. The Journal of Supercritical Fluids. 2010 Jan 1;51(3):325-30.
  3. Orallo F. 24 Biological Effects of Cis-Versus Trans-Resveratrol. Resveratrol in Health and Disease. 2005 Nov 1:23.
  4. Chen Y et al., Resveratrol-induced cellular apoptosis and cell cycle arrest in neuroblastoma cells and antitumor effects on neuroblastoma in mice., Surgery. 2004 Jul;136(1):57-66.
  5. ElAttar TM and Virji AS., Modulating effect of resveratrol and quercetin on oral cancer cell growth and proliferation., Anticancer Drugs. 1999 Feb;10(2):187-93.
  6. Lu R and Serrero G., Resveratrol, a natural product derived from grape, exhibits antiestrogenic activity and inhibits the growth of human breast cancer cells., J Cell Physiol. 1999 Jun;179(3):297-304.
  7. Turner RS et al., A randomized, double-blind, placebo-controlled trial of resveratrol for Alzheimer disease., Neurology. 2015 Oct 20;85(16):1383-91.
  8. Eve E Bralley et al., Topical anti-inflammatory activity of Polygonum cuspidatum extract in the TPA model of mouse ear inflammation., J Inflamm (Lond). 2008; 5: 1.
  9. https://everyhomeremedy.com/japanese-knotweed-extract-for-treating-lyme-disease/
  10. Houacine C, Singh KK. 10 Nano Resveratrol: A Promising Future Nanonutraceutical. NanoNutraceuticals. 2018 Oct 3.