HUMUSLU KİNOALI SALATA (1 porsiyon )

Gerekli Malzemeler

1  demet semizotu veya baby ıspanak

1 çay bardağı haslanmış kinoa

4 adet cherry domates

1 tatlı kaşığı kuru üzüm

1 çay kaşığı çörekotu

Humus için ;

1 su bardağı haşlanmış nohut

1 yemek kaşığı tahin

1 diş sarımsak

1 tatlı kaşığı limon suyu

1 tatlı kaşığı Oil Complex Guard

1 çay kaşığı kimyon 

1 yemek kaşığı su

tuz

Hazırlanışı

Humus için tüm malzemeler mutfak robotu veya blender yardımıyla krema haline gelene kadar karıştırılır. Daha sonra yıkanıp doğranan semizotları kinoa ile karıştırılır. Üzerine domates, kuru üzüm çörek otu ve humus eklenerek süslenir.Afiyet olsun.

1 çay bardağı haşlanmış kinoa : 102 kcal

1 tatlı kaşığı kuru üzüm : 20 kcal

1 çay kaşığı çörekotu : 8 kcal

Humus  ( 40 kcal oil complex guard) :97 kcal

Sebzeler :34 kcal

TOPLAM : 261 kalori

Kinoa, esansiyel amino asitlerdeki yüksek protein içeriğine sahiptir. Kinoa tohumları, temel amino asit içeriği iyi dengelenmiş ve yaygın tahıllardan daha yüksek proteinler bakımından zengindir (1). Yüksek aminoasit kaynağı olan kinoa, ete oranla aminoasitlerinin emilimi çok daha fazladır. Lif içeriğinin zengin olması ile kilo verme veya kilo kontrolü sırasında size destek olmaktadır. A, B, C, D ve K vitaminleri; magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Aynı zamanda kinoa içeriğinde hiç bir şekilde kolesterol yoktur.

Nohut , diğer bitkisel gıdalara kıyasla, protein oranının yüksek olması nedeniyle tercih edilmedilir. Nohutta bulunan diğer proteinler, baklagillere benzer şekilde albüminler ve globülinlerdir. Küçük miktarlarda glutelin ve prolaminler de mevcuttur. Humus, nohut içeriği nedeniyle sadece protein kaynaklı değil aynı zamanda diyet lifi, dirençli nişasta, çoklu doymamış yağ asitleri, vitaminler ve mineraller, özellikle de folat, kalsiyum, magnezyum ve potasyum kaynağıdır (2). 

1- Bhargava A, Shukla S, Ohri D.Chenopodium “quinoa—An Indian perspective. Ind Crops Prod ” 2006;23:73–87.

2- Wallace T, Murray R, and Zelman K, “The Nutritional Value and Health Benefits of Chickpeas and Hummus ” 2016 Dec; 8(12): 766.