Helicopter Enfeksiyonlar

Günümüzde mide rahatsızlıkları sıklıkla gencinden yaşlısına her yaştan insanda görülmekte. Peki bu mide sorunlarına yol açan sorumlu kim? Stres mi, değişen yaşam koşulları mı, paketli yiyecekler mi ya da sadece basit bir bakteri mi? Belki hepsi ama asıl sorumlu Helicobacter pylori adında bir bakteri. Şimdi hepimizin ortak düşmanı olan bu bakteriye ve enfeksiyonlarına yakından bakalım. Oldukça Yaygın Helicobacter pylori, dünya nüfusunun yaklaşık yarısında, çok yaygın görülen zararlı bir bakteridir. Gastrit, peptik ülser hastalığı, midenin asit üretememesi ve bazı tümörlerin gelişiminde önemli bir faktördür. H. pylori enfeksiyonu, dünya çapında sağlık bakım sistemleri üzerine büyük bir yük getiren önemli bir hastalık ve ne yazık ki ölüm nedenidir. Helicobacter pylori enfeksiyonu, hazımsızlık (dispepsi), peptik ülser hastalıkları, mide ekşimesi, reflü ve hatta tümör oluşumu gibi üst gastrointestinal hastalıkların başlıca nedenlerinden biridir. En yaygın patojen, dünyadaki nüfusun yarısından fazlasını (çocukların yaklaşık %30’u ve yetişkinlerin %60’ı) enfekte etmekte ve selim mide ülserlerinin %70’ini ve onikiparmak bağırsağı ülserlerin %90’ını etkilemektedir. Bununla birlikte mideye yerleşerek üreyen bu zararlı organizma, kişilerin yaklaşık %3’ünde de mide kanseri gelişimine sebep olmaktadır. H. pylori, mide gibi çok asidik bir ph’da hayatta kalabilmek ve mide ortamını daha basit hale getirmek amacıyla üreaz enzimini üretir. Böylece mideye yerleşmesi mümkün olur. Bu özelliği nedeniyle de mide örneklerinde H. pylori varlığını tespit etmek için ticari olarak geliştirilmiş üreaz testinden faydalanılır.

Nasıl yayılır?

H. pylori enfeksiyonu, sosyoekonomik statü ve yaşam koşulları gibi değişkenlere bağlı olarak da gelişir. Kalabalık ev ortamı, sağlıksız beslenme, ortak kullanılan çatal, bardak, ve  hijyenik olmayan ortamlarda H. pylori daha rahat çoğalarak enfeksiyona sebep olur. 

Doğal tedavi yaklaşımları

Bu güçlü bakterinin ortadan kaldırılması için ilaç kullanımına destek olmak adına alternatif tedavi arayışları bireyleri doğal ilaçlara yönlendirmeye başlamıştır. Gastrointestinal hastalıklar için geleneksel tedavide kullanılan tıbbi bitkilerin çoğunun, H.pylori‘ye karşı etkileri bilimsel olarak değerlendirilmiş ve nar, defne yapraklı laden çiçekleri (Cistus laurifolius), sarı kantaron (Hypericum perforatum)ve kudret narı (Momordica charantia) özütlerinin potansiyel etki göstermiştir. Ayrıca bal ve propolis gibi arı ürünlerinin de faydalı olabileceğine yönelik deneysel çalışmalar mevcuttur. 

Sizin de midenizde ağrı, ekşime, yanma, kaynama, gibi yakınmalarınız varsa bu davetsiz küçük zararlıların varlığından şüphelenebilirsiniz, hekiminize danışın. 

Kaynaklar

  • Rana R, Wang SL, Li J, Wang YX, Rao QW, Yang CQ, Helicobacter pylori infection: A recent approach to diagnosis and management. Journal of Biomedicine 2017, Vol. 2, 45-56. 
  • E. Manyi-Loh, Christy & Clarke, Anna & Mkwetshana, Noxolo & Ndip, Roland. (2010). Treatment of Helicobacter pylori infections: Mitigating factors and prospective natural remedies. African Journal of Biotechnology. 9. 2032-2042.
  • de Souza CRT, Almeida MCA, Khayat AS, et al. Association between Helicobacter pylori, Epstein-Barr virus, human papillomavirus and gastric adenocarcinomas. World J Gastroenterol. 2018;24(43):4928-4938.
  • Negash M, Wondifraw Baynes H, Geremew D. Helicobacter pylori Infection and Its Risk Factors: A Prospective Cross-Sectional Study in Resource-Limited Settings of Northwest Ethiopia. Can J Infect Dis Med Microbiol. 2018;2018:9463710. Published 2018 Oct 18. doi:10.1155/2018/9463710
  • Salehi, Bahare & Sharopov, Farukh & Martorell, Miquel & Rajkovic, Jovana & Ademiluyi, Adedayo & Sharifi-Rad, Mehdi & Fokou, Patrick Valere & Martins, Natália & Iriti, Marcello & Sharifi-Rad, Javad. (2018). Phytochemicals in Helicobacter pylori Infections: What Are We Doing Now?. International Journal of Molecular Sciences. 19. 2361. 10.3390/ijms19082361.
  • Abdallah, Emad. (2016). Medicinal Plants with Antibacterial Properties Against Helicobacter pylori: A Brief Review. Current Trends in Nutraceuticals. 1. 13.
  • Yeşilada E, Gürbüz I, Shibata H. Screening of Turkish anti-ulcerogenic folk remedies for anti-Helicobacter pylori activity. J Ethnopharmacol. 1999 Sep;66(3):289-93.
  • Matongo F, Nwodo UU. In vitro assessment of Helicobacter pylori ureases inhibition by honey fractions. Arch Med Res 2014;45:540-6.
  • Villanueva M, Gonzalez M, Fernandez H, Wilson M, Manquian N, Otth C, et al. In vitro antibacterial activity of Chilean propolis against Helicobacter pylori. Rev Chilena Infectol 2015;32:530-5.