GUACAMOLE SOS – PRO-MIND ( 1 Porsiyon )

Gerekli Malzemeler

  • 1 olgun avokado
  • ½ küçük soğan
  • ½  yemek kaşığı taze limon suyu
  • 1 orta boy domates
  • ¼ çay kaşığı kişniş
  • ¼ çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı Pro-mind

Hazırlanışı

Avokadoları boyuna ikiye bölün ve bir kaşık kullanarak tohumu boşaltın. Etli kısmı çıkarınız ve bir kaseye alınız. Limon suyunu ve Pro-mind ekleyin bir çatal yardımıyla krema kıvamı alana kadar eziniz. Kaseye doğranmış soğanı, domates, kişniş ve tuz ekleyip karıştırınız.

Pro-mind (1 tk ) : 45 kcal

Avokado  ( 1 adet ) : 50 kcal

Sebzeler : 35 kcal

Toplam : 130 kcal

Avokado, kilo kaybına katkıda bulunabilen, kan şekeri artışını azaltabilen ve birçok hastalık riskini düşürebilen sindirilemez bir meyvedir. Çözünür ve çözünmeyen lif arasında bir ayrım vardır. Çözünebilir lif, enerji kaynağı olmaktan ziyade barsaklarımızdaki dost bakterileri beslemesi ve tokluk hissi vermesi ile bilinir, bu da optimal vücut işlevi için çok önemlidir. Avokadonun 3.5 ons (100 gram) bir porsiyonu, günlük önerilen miktarın % 27’si olan 7 gram lif içerir. Avokadodaki liflerin yaklaşık % 25’i çözünürken,% 75’i çözünmezdir (1).

Avokadoların kilo verme dostu bir besin olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Bir çalışmada, öğünlerinde avokado tüketen insanların tüketmeyen insanlara kıyasla, devamındaki 5 saat boyunca yemek yeme isteğini % 23  ve 28 saat içinde de % 28 azaltmıştır (2).

Bunun uzun vadede geçerli olması durumunda, diyetinize avokado eklenmesi doğal olarak daha az kalori almanıza yardımcı olabilir ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına bağlı kalmanızı kolaylaştırabilir.

Kaynak

  1. https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-benefits-of-avocado#section4
  2. M. Wien, E. Haddad, K. Oda ve J. Sabate “A randomized 3×3 crossover study to evaluate the effect of Hass avocado intake on post-ingestive satiety, glucose and insulin levels, and subsequent energy intake in overweight adults ” 2013 Nov 27;12:155. doi: 10.1186/1475-2891-12-155