Greyfurt Esansiyel Yağının Faydaları

Greyfurt, bilimsel adı ile Citrus paradise, iyileştirici özellikleri ile yüzlerce yıldır dikkat çekmiş ekşi-tatlı tadıyla bilinen tropikal bir narenciye meyvesidir. Atalarımız onu boğaz ağrısı ve cilt lekelerinde antiseptik olarak kullanmışlardır. Yağ çözme ve selülit azaltma yetenekleri sayesinde diyet yapanların en yakın arkadaşı olarak da bilinmektedir. Greyfurt Yağının İçeriği ve Kullanım Alanları Diğer tüm narenciye meyveleri gibi, greyfurt esansiyel yağı da meyvenin kabuğu içinde bulunur ve sıkma yoluyla elde edilir. Tıbbi özelliklerinin birçoğu diğer narenciye meyvelerinin esansiyel yağları ile eşleşmektedir. Greyfurt esansiyel yağında en fazla bulunan bileşen, yüzde 88 ila 95 arasında değişen limonendir. Yağın alındığı greyfurt kabuğundaki limonenin, kanser önleyici özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Limonen portakal ve limon gibi diğer turunçgillerde de bulunabilir [1].

Greyfurt esansiyel yağı, meyvenin kendisi gibi antioksidanlar bakımından, özellikle de C vitamini bakımından zengindir. Antioksidanlar serbest radikallerin zararlı etkilerini nötralize etmek için vücutta doğal olarak üretilir, ancak vücut tarafından belirlenen günlük ihtiyaçları karşılamak için sürekli bir antioksidan tedariki gerekir. Greyfurt esansiyel yağı diğer antioksidanlarla birlikte kullanıldığında, bağışıklık sisteminin serbest radikallerle mücadelede ve ortadan kaldırılmasındaki işlevini geliştirerek hastalıklara karşı etkili vücut korumasını sağlayabilir. Bu nedenle, düzenli olarak greyfurt esansiyel yağı kullanımıyla enfeksiyonlara yatkınlığınız azalır [2]. Greyfurtta düşük konsantrasyonlarda bulunan diğer antioksidanlar A vitamini ve likopendir [3].

Greyfurt yağı, lenf sistemini aktive etmeye yardımcı olduğu için vücuttan toksinleri uzaklaştırma ajanı olarak da bilinir. Genellikle toksinleri temizlemek, ödem sıvılarını atmak için kullanılır.

Bu narenciye esansiyel yağının diğer spesifik kullanımları [4]:

• Aromaterapi yağı: Solunduğunda greyfurt yağı akşamdan kalma, baş ağrısı, zihinsel yorgunluk ve depresyonu önlemeye yardımcı olabilir. Duygu-durum bozuklukları her yaştan insanı etkiler ve duygusal sağlığı bozabilir. Bu da diğer ruhsal rahatsızlıkların ortaya çıkma riskini arttırabilir. Greyfurt esansiyel yağı, zihni temizlemeye ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilecek hoş ve canlandırıcı bir aromaya sahiptir. Bu esansiyel yağ, beyindeki ruh hali değişikliklerini, özellikle dopamin ve serotoninden sorumlu sistemleri dengeleyerek semptomları hafifleten doğal bir antidepresan olarak da işlev görebilir.

• Cilt ve saç bakım ürünlerinde: Akne tedavisine yardımcı olmak ve yağlı cildi önlemek için genellikle kremlere ve losyonlara greyfurt yağı eklenir. Selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir. Saç ürünlerinde yağlı saçların yağını dengelemeye yardımcı olur.

• İştah bastırıcı: Greyfurt yağı iştahınızı bastırabilir. Paçuli esansiyel yağı ile karıştırıldığında etkiler daha da artabilir.

• Oda Parfümü ve Koku Giderici: Kokusu portakal ve limon gibi narenciye meyvelerine benzer. Mutfak ve banyolardaki istenmeyen kokuları giderebilir.

• Masaj yağı: Masaj yağı olarak kullanıldığında, kas ve eklem ağrıları, adet krampları ve baş ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kaynaklar

  1. https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/limonene
  2. https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/grapefruit-essential-oil.html
  3. https://www.nutrition-and-you.com/grapefruit.html
  4. Jeanne Rose. The Aromatherapy Book: Applications and Inhalations. North Atlantic Books, 1992 – Health & Fitness. Pg 97.