Balmumu Hakkında Bilmedikleriniz

Yeni doğmuş bebeğinizle ilgilenirken, temizlik ve yemek hazırlama ile uğraşıp, bir yandan evinizi inşa ettiğinizi, düşmanlarınızla da savaş içinde olduğunuzu düşünün. Çok stresli bir ortam değil mi? Bir bal arısı kolonisinin günlük yaşamı bu şekilde geçiyor ve ürettikleri her şey insan sağlığına fayda sağlıyor!

Bal Mumunun İçeriği ve Kullanım Alanları

Bal, arıların ürettiği en popüler ürün olmakla birlikte sağlığa yararlı tek ürün değildir. Balmumu da, arıların yaptığı işe saygı duymamıza sebep olan arı ürünlerinden biridir. Tipik olarak mum, sabun ve parfümlerde bir koku verici olarak kullanılsa da, yok sayılamayacak pek çok sağlık faydalarına sahiptir. Balmumunun yapısını temel olarak yağ asitleri ve alkoller oluşturur. Arılar, salgıladıkları balmumunu çiğneyerek arılarla özdeşleşmiş altıgen şeklindeki petekleri inşa ederler. Balmumu pek çok özelliğinden dolayı kozmetik ürünlerin yapısında yer alır. Losyon veya kremlerde bulunan balmumu ciltteki nemi koruyan bir bariyer oluşturur. Soğuk ve kuru geçen kış aylarında dudağın çatlamasını önler, dudak nemlendiricilerinin içeriğinde bulunur. Diğer petrol bazlı nemlendiricilerin aksine, cildin nefes almasına izin verir. Balmumu, cildin yumuşatılması ve nemlendirilmesinin yanı sıra hücresel yapılanmanın gelişimine yardımcı olan zengin A vitamini içeriğine sahiptir. Özellikle antiseptik, iyileştirici ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğundan sivilcenin tedavisinde de etkili olabilmektedir [1].

Bal, balmumu ve zeytinyağı karışımı; dermatit, sedef hastalığı ve egzama tedavisinde etkilidir. Dubai Özel Tıp Merkezi’nde deri rahatsızlıklarına neden olan mikroorganizmalar üzerinde yapılan bir araştırmada, bu zararlı mikroorganizmaların ekiminin yapıldığı ortama bal ve bal ürünü karışımları eklendiğinde, mikroorganizmaların gelişiminin gerilediği gözlemlenmiştir [2]. 

2013 yılında, Kore İç Hastalıkları Dergisi, bal peteğinde bulunan alkolleri ve bunların antioksidan etkilerinin karaciğeri korumaya yardımcı olup olmadığına dair bir çalışma yayınladı. Araştırmacılar, balmumu alkolünün karışımının, karaciğer yağlanması olan kişilerdeki etkinliğini değerlendirdiler. 24 hafta süren çalışma sonucunda, bu karışımın karaciğer fonksiyonlarını normalleştirdiği ve karaciğer yağlanması semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğu bulundu [3]. 

Araştırmalar, balmumundan elde edilen uzun zincirli alkollerin kolesterolü düşürdüğünü rapor etmiştir. Balmumu ve birçok bitki kaynaklı gıdada bulunan bu alkoller, kötü kolesterolü %21 ile %29 oranında düşürmekte ve iyi kolesterolü %8 ile %15 arasında yükseltmektedir [4].

Balmumunun ağrı ve iltihabı giderici etkileri üzerinde çalışılmış ve hafif seviyede eklem şişliği önleyici etkileri olduğu görülmüştür. Yine Kore İç Hastalıkları Dergisi’nde yayınlanan başka bir çalışmada, arteritin neden olduğu iltihaplanmayı önlemek için balmumu kullanılmış, hastaların %23’ünün ağrı, eklem sertliği, fiziksel harekette kısıtlanma gibi rahatsızlıklarında azalma görülmüştür [5].

 
Kaynaklar 
  1. Gene Ashburner. How To Use Beeswax And Honey To Cure Skin Problems.
  2. Mixture of honey, beeswax and olive oil inhibits growth of Staphylococcus aureus and Candida albicans. Al-Waili NS. Arch Med Res. 2005 Jan-Feb;36(1):10-3.
  3. José Illnait, Iván Rodríguez, Sarahí Mendoza, Yolanda Fernández, Rosa Mas, Mirtha Miranda. Effects of D-002, a mixture of high molecular weight beeswax alcohols, on patients with nonalcoholic fatty liver disease, Korean J Intern Med. 2013 Jul; 28(4): 439–448. Published online 2013 Jul 1.
  4. Hargrove JL, Greenspan P, Hartle DK. Nutritional significance and metabolism of very long chain fatty alcohols and acids from dietary waxes.Exp Biol Med (Maywood). 2004 Mar;229(3):215-26.
  5. Puente R, Illnait J, Mas R, Carbajal D, Mendoza S. Evaluation of the effect of D-002, a mixture of beeswax alcohols, on osteoarthritis symptoms. Korean J Intern Med. 2014 Mar;29(2):191-202.