Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Bazı Gıdalar

Vücudunuzu “iyi” yiyeceklerle beslemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için yardımcı olur. Soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonları önlemenin; hastalıklara karşı korunmanın yollarını arıyorsanız, yemeklerinizi bu güçlü bağışıklık sistemi güçlendiricileri içerecek şekilde planlayabilirsiniz.

Kırmızı Biber

Genel bir kanı olarak, turunçgillerin meyve ve sebzeler arasında en yüksek C vitamini içeriğine sahip olduğu düşünülmektedir. Kırmızı dolmalık biber, portakaldan yaklaşık 3 kat daha fazla C vitamini [1] içerir. Bunun yanı sıra antioksidan özelliklere sahip bir beta karoten kaynağıdır.

C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmek yanında, cilt sağlığınıza da destek olabilir. A vitaminine dönüşen beta karoten, göz ve cilt sağlığınızın korunmasında yardımcı olur.

Zencefil

Zencefil, özellikle soğuk algınlığı yaşanılan dönemlerde sıkça başvurulan bir bitkidir. Kuru ya da yaş formuyla, çaylara veya içme suyuna katılıp tüketilebilmektedir. İltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir, bu da boğaz ağrısını ve iltihaplı hastalıkları azaltmaya destek olabilir.

Pek çok tatlı tatlıda kullanılan zencefil, kapsaisinin akrabası olan gingerol içerir, bu madde de aynı biber yenildiğinde olduğu gibi ısınmanızı sağlar.

Zencefil ayrıca kronik ağrıyı azaltabilir [2] ve hatta kolesterol düşürücü özelliklere [3] sahip olabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Zencefilin yanında bağışıklık güçlendirici ve antiviral özelliklere sahip yüksek kurkumin içerikli zerdeçalı tüketmek de savunma sisteminizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Bazı Gıdalar: Turunçgiller

İnsanların nezle/grip gibi durumlarda narenciyelere yönelmelerinin sebebi bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı C vitamini bakımından zengin olmalarıdır [4]. C vitamininin enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırdığı üzerine araştırmalar mevcuttur [5]. Vücudunuz C vitaminini üretmediği veya depolamadığı için, sağlığınızı korumak adına günlük olarak C vitaminine ihtiyacınız vardır. Yetişkin kadınlar için önerilen günlük miktar 75 mg iken erkekler için 90 mg’dır.

Brokoli

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için tercih edilen Brokoli, pek çok vitamin ve minerali bünyesinde bulundurmaktadır. A, C ve E vitaminleri, lif ve diğer birçok antioksidanı içeren brokoli, öğünlerinize eşlik edebilecek en sağlıklı besinlerden biridir.

Brokolinin besin değerlerini kaybetmeden tüketebilmenin anahtarı, onu olabildiğince az pişirmektir. Yapılan bir araştırma, gıdalardaki besin maddesini en iyi halde tutmanın yolunun buharda pişirme olduğunu göstermiştir [6].

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Bazı Gıdalar: Yoğurt

Yoğurt ve içerisinde bulunan sağlıya faydalı yoğurt bakterileri, hastalıklarla savaşmaya yardımcı olmak için bağışıklık sisteminizi uyarabilir. Ancak ticari olarak satılan yapay veya aromalı/şekerli yoğurtlar yerine mümkün olduğunca sade ve doğal yoğurtları tüketmeye çalışın. Sade yoğurdu sağlıklı taze meyveler, tarçın ve/veya bal ile tatlandırabilirsiniz. Yoğurt aynı zamanda harika bir D vitamini kaynağı olabilir. D vitamini bağışıklık sistemini düzenlemede görev alır ve vücudun, hastalıklara karşı olan doğal savunmasını güçlendirdiği düşünülmektedir.

Çeşitli, farklı kaynaklardan beslenmek, doğru beslenmenin anahtarlarındandır. Bu gıdalardan sadece birini yemek, sürekli yiyor olsanız bile, grip veya diğer enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olmak için yeterli olmayacaktır. Porsiyon boyutlarına ve önerilen günlük alım miktarına dikkat edin, böylece tek bir vitaminden çok fazla ve diğerlerinden çok az almamış olacaksınız. Önlem alınmadığı sürece sadece beslenme ile bu hastalıklardan korunmak mümkün değildir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak için düzenli ve sağlıklı alışkanlıklara sahip olmanız gerekmektedir.

REFERANSLAR

  1. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170108/nutrients
  2. Lakhan, Shaheen E., et al. “Zingiberaceae extracts for pain: a systematic review and meta-analysis.” Nutrition Journal 14.1 (2015): 1-10.
  3. Pourmasoumi, Makan, et al. “The effect of ginger supplementation on lipid profile: A systematic review and meta-analysis of clinical trials.” Phytomedicine 43 (2018): 28-36.
  4. Anderson, Terrence W., D. B. W. Reid, and G. H. Beaton. “Vitamin C and the common cold: a double-blind trial.” Canadian Medical Association Journal 107.6 (1972): 503.
  5. Hui, David SC, and Nelson Lee. “Adjunctive therapies and immunomodulating agents for severe influenza.” Influenza and other respiratory viruses 7 (2013): 52-59.
  6. Yuan, Gao-feng, et al. “Effects of different cooking methods on health-promoting compounds of broccoli.” Journal of Zhejiang University Science B 10.8 (2009): 580-588.
  7. Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Bazı Gıdalar.